Že ime obolenja kaže na to, da pogosto prizadene atlete, še zlasti ob nezadostnem in nerednem sušenju kože stopal in med prsti nog, ki naj bi ga dosledno izvedli po končani športni dejavnosti.
Atletsko stopalo je prav tako pogosta nadloga pohodnikov in vojakov, ki prebijejo veliko dni v tesnih obuvalih in neugodnih higienskih razmerah.
Vendar to ne velja samo za te osebe. Obolenje pogosto prizadene tudi lene in nedejavne ljudi.
O atletskem stopalu govorimo, kadar opažamo glivično vnetje kože stopal, najpogosteje predelov med prsti. Je dokaj pogosto; menimo, da se tako rekoč pri vsakem človeku pojavi vsaj enkrat v življenju.
Atletsko stopalo se najpogosteje pojavlja pri najstnikih in odraslih moških, redkeje pa ga opažamo pri ženskah in otrocih, mlajših od dvanajst let. Zdravljenje je sicer preprosto in učinkovito, vendar se lahko okužba kože na stopalih po uspešnem zdravljenju kadar koli ponovi. Večino prizadetih doleti to obolenje enkrat v življenju, pri nekaterih pa je zaradi nekaterih drugih dejavnikov ponavljajoča se težava, ki jo je treba večkrat zdraviti.
Glivično okužbo koe mnogi povezujejo s pomanjkljivo ali neprimerno nego in higienskimi navadami, vendar to v večini primerov ne velja. Na nastanek obolenja vplivajo številni dejavniki, na primer povečana vlažnost kože, določena kislost in povišana temperatura. Na te dejavnike vplivajo razne dejavnosti, delovne razmere, nekatera oblačila ali obuvala. Dolgotrajno delo v nekem okolju, dejavno ukvarjanje s športom, pri katerem je treba nositi določena oblačila in obuvalo, lahko dodatno spremenijo kožo.
Zaradi tesnega prileganja obuval, ki preprečujejo kroženje zraka, ter neprimernih materialov in njihove neprepustnosti se poveča znojenje kože. Tako se ustvari ugodno okolje za rast in razmnoevanje glivic. Sintetični materiali, ki ne »dihajo«, lahko stanje dodatno poslabšajo.
Strokovni izraz za glivično okužbo stopala je Tinea pedis. Atletsko stopalo je ena od oblik glivičnih okužb stopala. Povzroča ga več vrst glivic. Tem mikroorganizmom, ki so podobni rastlinam, omogoča človeška koža v nekaterih razmerah ugodno okolje za rast in razmnoževanje. Glivice živahno rastejo v temnem, vlanem in toplem okolju.
Okužba nastopi šele, ko glivične spore, ki se nahajajo v našem okolju, pridejo v stik s kožo. Podobno kot rastlinska semena v toplem in vlanem okolju vzklijejo in se začnejo razvijati v rastlino, se tudi spore v takem okolju spremenijo, glivični elementi pa se razrasejo v zgornjih plasteh kože in povzročijo njeno vnetje. To opažamo kot rdečino in luščenje, ki se jima pridružita srbenje in skelenje. Te spremembe imenujemo atletsko stopalo.
ZAKAJ NASTANE ATLETSKO STOPALO
VlaŽno okolje, povečano znojenje in tesno, neprimerno zračeno okolje predstavljajo idealne razmere za razvoj glivičnega vnetnega obolenja oziroma nastanek atletskega stopala.
Na razmočene in zmehčane predele med prsti in v konih gubah, kjer se koža e sicer drgne, se glivice zlahka naselijo, zato je treba tem predelom nameniti posebno pozornost. Še posebno pozorni morajo biti zaradi dolgotrajne nošnje športne obutve športniki (na primer atleti in nogometaši).
Z drugimi besedami, potne noge, tesna obuvala, v glavnem športni copati, sintetične nogavice, nezadostno brisanje nog po kopanju ali prhanju, plavanju ali rekreaciji lahko vodijo v nastanek atletskega stopala. Če temu prištejemo še hojo z golimi nogami v garderobah, telovadnicah ali ob bazenih, je verjetnost okužbe še večja.
K nastanku obolenja ali njegovemu ponavljanju lahko pri nekaterih posameznikih prispevajo še nekatere druge zdravstvene težave, na primer bolezni perifernega ožilja, ortopedske nepravilnosti stopala, sladkorna bolezen, obolenje perifernega živčevja, včasih imunska oslabelost organizma ali težave s ščitnico.
Glivično obolenje stopal (atletsko stopalo) je nalezljivo, saj se v prizadeti koži nahajajo mnogi glivični elementi, ki se lahko prenesejo na drugega človeka ali v okolico, kjer okuženi hodi brez primernega obuvala.
Vir: Dnevnik tekača III
Ni komentarjev:
Objavite komentar