Adijo živci. Hitro moram nekaj postavit na mizo. Večer je in lačni bodo. Kaj naj, kaj naj? Pogledam v hladilnik, on mi pomaga. Vedno in v vsakem trenutku. Je moj največji prijatelj, kadar se pojavi lakota. Odprem ga. Počasi in previdno. Preletim ga z očmi, odprem spodnji predal z zelenjavo, razmišljam ... Pesina solata brez vsega bo premalo. Hmmm, ... Od tega noben ne bo sit. Vklopim možgane. Vau, še so aktivni. Razmišlja, tuhtam in... jo imam. Idejo! Imam idejo za odlično, zdravo in zelo okusno večerjo. OBOGATENA PESINA SOLATA Sestavine: - kuhana rdeča pesa - trdo kuhana jajca - feta sir - čebula - paprika - sol, poper - olivno olje, kis Kuhano in hladno peso naribam, dodam narezana trdo kuhana jajčka, na kocke narezan feta sir, na rezine narezano čebulo in koščke paprike. Solim, popram, začinim z oljem in kisom ter zmešam. Noro dobra, osvežilna večerja. Probajte!
Žganci so stara jed in jih na Slovenskem poznamo nekaj stoletij, k nam pa so prišli iz nemških krajev. Na Koroškem so žgance opekli na žerjavici. Lonec, v katerem so jih pripravili, so pred koncem potisnili v žerjavico, nekako kakor danes izpod črepnje, da so se lepo zapekli, ožgali ali žgali z vseh strani. Od tod tudi ime - žganci. Ta postopek je bilo enostavno izvesti v kuhinjah z odprtim ognjiščem. Nekoliko težje je šlo pri zidanih štedilnikih, kjer je bilo treba odstraniti rinke na štedilniku, danes to ni več mogoče. Na Dolenjskem so žgance pripravljali s krompirjem z ajdovo ali pšenično moko. V Vipavski dolini, na Goriškem in drugod po Primorskem so ob polenti raje pripravljali koruzne žgance, ne ajdovih. V Brdih so podobno kot belo polento pripravljali tudi bele koruzne žgance, skupaj s krompirjem. V Prekmurju in Prlekiji imajo zanje ime madžarskega izvora, a ga izgovarjajo po svoje, pač odvisno kod in kje: dödele, dödöle, dödoli, dödöli ... So priloga ali samostojna jed iz krompirja in moke, zabeljena s čebulo, kislo smetano in izdatno žlico svinjske masti. Enaki jedi pravijo v osrednji Sloveniji oženjeni žganci, pač po logiki, da je krompir moškega, moka pa ženskega spola. Dödele ali oženjene žgance so ponudili kot prilogo h golažu in prekmurskim paprikašem, k raznim mesnim pečenkam z omako, ali bolj vsakdanje - s klobaso in kislim zeljem ali repo. V Prlekiji so k nezabeljenim dödelem ponudimo mleko, belo ječmenovo kavo, kislo mleko ali jogurt. Če so jih zabelili z bučnim oljem, so jih ponudili tudi kot samostojno jed s prilogo iz sladkega rdečega zelja. Mi smo tokrat preizkusili ječmenove žgance. Prvič, in moram priznati, da nam je vsem okus zelo ustrezal. V bistvu smo enoglasno ugotovili, da so zelo dobri in jih bomo še kdaj pripravili. JEČMENOVI ŽGANCI Sestavine: - ječmenova moka - žlička soli - voda - ocvirki za zabelo po okusu V ponev nalijem vodo, jo osolim in počakam, da zavre. Nato vanjo vsipam ječmenovo moko, na sredini naedim luknjo, do dna, ponev pikrijem in na majhnem ognju kuham cca. 20 minut. Nato vodo odlijem (pustim je le malo) in žgance z močno kuhalnico mešam tako dolgo, da se moka lepo sprime. Ves čas po potrebi dolivam vodo, a le v majhnih količinah, kej je hitro lahko preveč. Žgance po želji zabelim s čebulo, ocvirki ali kislo smetano, mi pa smo si jih privoščili s paradižnikovo omako.
Tako, pa se je začelo. Sonček, toplo vreme, narava, svoboda, šport ... Ni šanse, da nas kdo obdrži doma, na kavču, pred televizijo, v ležečem položaju ... Še posebej pa ne čez vikend. Sobota in nedelja sta rezervirani za šport in temu so prilagojena tudi naša kosila. Tokrat je bil na vrsti ričet. Skuham ga dan prej in nato zdrži dva dni. Če ga je dovolj seveda. In tokrat ga je bilo. In bil je takoooo dober. Gre pa tako: RIČET Sestavine: - suhi fižol - ješprenj - čebula - jušna zelenjava (koleraba, paprika, paradižnik, korenček) - krompir - prekajena rebrca - česen - sol - poper v zrnu - lovorov list - malo nekaj hudega (čili, kajenski poper, huda paprika) Fižol in ješprenj en dan prej namočim. Naslednji dan dobro splahnem, dodam vodo, začimbe, česen, jušno zelenjavo, razen korenja, katerega dodam kasneje in pristavim na ogenj. Prekajena rebrca posebej kuham cca. 10 minut, nato jih prestavim v ričet. Čebulo prerežem na polovico, jo razslojim na rezine in jih popečem v ponvi. Popečene rezine čebule dodam v ričet. Kuham približno 20 - 30 minut, nato dodam na kocke narezan krompir in prav tako na kockice narezano korenje. Kuham še cca. 20 minut in jed je gotova. Zraven lahko postrežeš kruh ali pa žgance, mi je jemo ričet kar tako brez vseh dodatkov, saj so že fižol, ješprenj in krompir same po sebi dovolj kalorične sestavine. Evo, danes je petek in še imaš čas, da skočiš v trgovino in pripraviš okusno jed za dva vikend kosila. Jaz bom tokrat v naprej pripravila čilo con carne.
Okusna in sveža mascarpone pita se prileže v vsakem trenutku dneva, še posebej pa ob nedeljski kavi. Takole sem jo pripravila. MASCARPONE PITA Z RIBEZOM Sestavine za testo: - 180 g pirine moke - 30 g lešnikov - mletih - 1 celo jajce - 50 g masla - 25 g čokolade za kuhanje - 15 g kakava - 1 vanilijev sladkor Sestavine za mascarpone nadev: - 500 g mascarpone sirčka - 250 ml sladke smetane -1 vanilijev sladkor Sadna obloga: - ribez - žlica meda - malo vanilijeve arome Najprej sem pripravila testo. Zmešala sem suhe sestavine in dodala vse ostalo. Z mešalcem sem umešala gladko testo, ga zavila v folijo in ga za cca. 1 uro postavila v hladilnik. Po eni uri sem testo enakomerno razporedila po namaščenem okroglem pekaču in preko namazala nadev iz mascarpone sirčka, tekoče sladke smetane (nisem je stepla) in sladkorja. Enakomerno sem ga poravnala in ga premazala z ribezom. Ribez sem odtalila, odlila odvečno vodo in ga zmešala z aromo vanilije in medom. Pekač sem postavila v segreto pečico in pito pekla cca. 45 minut na 180-tih stopinjah. Pečeno pito sem ohladila in hladno postregla h kavi. Mmmm, smo cmokali!