In glej ga zlomka. Pri čiščenju korit sem naletela na gomolje rahlo vijoličaste barve – pač ene rastline, ki sem jo letos dodala v korita k pelargonijam. Še to nisem vedela kako se imenuje. Le kaj so ti gomolji? Po kratkem brskanju po internetu so se moji možgani ponovno opremili s kopico novih in zanimivih podatkov. In sicer:
Sladki krompir ali Ipomoea batatas je v zadnjih letih ena izmed opaznejših rastlin na naših balkonih. Veliki, različno obarvani (belo, rumeno, oranžno, rdeče ali vijoličasto ) gomolji so užitni in se razvijejo tudi na omejenem prostoru – v koritih.
Rastlina je oddaljeni sorodnik krompirja, ki ga gojimo v Sloveniji in je doma v toplejših predelih Amerike, od koder so jo v 16. stoletju prinesli v Evropo.
Gomolj sladkega krompirja vsebuje 70% vode, 1,5% beljakovin, 0,5% maščob, 25% škroba, 8% sladkorja - navadni krompir manj kot 1%, bogat je tudi z vitamini in rudninskimi snovmi. Zaradi vsega tega je postal pomembna hrana v nekaterih državah, kjer ga gojijo na poljih, tako kot pri nas običajen krompir.
V Evropi ga je največ v Franciji in Veliki Britaniji, razširjen pa je tudi v njenih bivših kolonijah.
Zdravju koristen
Sladki krompir sodi med najbolj hranljive vrste zelenjave, saj je odličen vir vitamina A (v obliki beta karotena), vitamina C in B6, mangana, vlaknin, železa in kalija.
Gomolji sladkega krompirja vsebujejo veliko proteinov, ki so bogat vir antioksidantov. Kljub imenu je primeren za diabetike, saj pomaga stabilizirati krvni sladkor.
Priprava
Sladki krompir se najpogosteje pripravi v pečici ali na žaru, lahko pa ga uporabimo kot dodatek k jedem, na primer rižotam ali testeninam. Zaradi sladko-kislega okusa se najbolj poda pikantnim jedem. Kuhanega lahko uporabio za pite ali piškote. Gomolje pa lahko zavijemo tudi v folijo in pečemo na žerjavici.
sladki krompir, piščančji file, čebula, paprika, paradižnik, rukola, peteršilj, začimbe - sol, poper, čili, curry, olje, kis
Dober tek!