sobota, 31. oktober 2009

KROMPIR IZ CVETLIČNEGA KORITA

Pridelke z domačega vrta sem tako rekoč pospravila, ostale so mi le še korita na okenskih policah in balkonih.


In glej ga zlomka. Pri čiščenju korit sem naletela na gomolje rahlo vijoličaste barve – pač ene rastline, ki sem jo letos dodala v korita k pelargonijam. Še to nisem vedela kako se imenuje. Le kaj so ti gomolji? Po kratkem brskanju po internetu so se moji možgani ponovno opremili s kopico novih in zanimivih podatkov. In sicer:

Sladki krompir ali Ipomoea batatas je v zadnjih letih ena izmed opaznejših rastlin na naših balkonih. Veliki, različno obarvani (belo, rumeno, oranžno, rdeče ali vijoličasto ) gomolji so užitni in se razvijejo tudi na omejenem prostoru – v koritih.


Rastlina je oddaljeni sorodnik krompirja, ki ga gojimo v Sloveniji in je doma v toplejših predelih Amerike, od koder so jo v 16. stoletju prinesli v Evropo.

Gomolj sladkega krompirja vsebuje 70% vode, 1,5% beljakovin, 0,5% maščob, 25% škroba, 8% sladkorja - navadni krompir manj kot 1%, bogat je tudi z vitamini in rudninskimi snovmi. Zaradi vsega tega je postal pomembna hrana v nekaterih državah, kjer ga gojijo na poljih, tako kot pri nas običajen krompir.

V Evropi ga je največ v Franciji in Veliki Britaniji, razširjen pa je tudi v njenih bivših kolonijah.

Zdravju koristen
Sladki krompir sodi med najbolj hranljive vrste zelenjave, saj je odličen vir vitamina A (v obliki beta karotena), vitamina C in B6, mangana, vlaknin, železa in kalija.
Gomolji sladkega krompirja vsebujejo veliko proteinov, ki so bogat vir antioksidantov. Kljub imenu je primeren za diabetike, saj pomaga stabilizirati krvni sladkor.

Priprava
Sladki krompir se najpogosteje pripravi v pečici ali na žaru, lahko pa ga uporabimo kot dodatek k jedem, na primer rižotam ali testeninam. Zaradi sladko-kislega okusa se najbolj poda pikantnim jedem. Kuhanega lahko uporabio za pite ali piškote. Gomolje pa lahko zavijemo tudi v folijo in pečemo na žerjavici.



SLADKI KROMPIR V SOLATI S PIŠČANČJIM MESOM

sladki krompir, piščančji file, čebula, paprika, paradižnik, rukola, peteršilj, začimbe - sol, poper, čili, curry, olje, kis

Sladki krompir skuhamo (20-25 min) in narežemo na lističe.Meso prav tako narežemo na lističe, solimo, popramo in potresemo s curry-jem, ter ga popražimo. Čebulo, papriko in paradižnik narežemo. Vse sestavine zmešamo, dodamo sesekljan peteršil in rukolo, začinimo in postrežemo.


Dober tek!
Print Friendly and PDF

četrtek, 29. oktober 2009

JESEN V SKODELICI ČAJA

Jesen je. Narava se je odela v prečudovite barve tega letnega časa. Rjava, rdeča, rumena, vijolična, zelena. Prava paša za oči in na stotine odtenkov čudovitih barv, ki se spreminjajo iz dneva v dan.

Postojte in se ozrite naokrog. Izkoristite kratke trenutke za sprehod v naravo, za tek po gozdu, za občudovanje dreves, za ...

domači čiliji

japonski javor, na domačem dvorišču

jerebika v bližnjem parku
JEREBIKA

Jerebika je dolgo uživala sloves drevesa, ki ščiti pred čaranjem. Njeno ime je povezano z runo - pisni znak čaranja, ki pomeni čarovnika. Na severu Velike Britanije so v stajah pri živini pritrdili križe iz jerebike, da bi zavarovali živali pred poškodbami, kmetje pa so gonili svoje koze skozi obroče, ki so bili obloženi z vejami iz jerebike. Spomladi so z njimi ovili tudi vrata hiš, nadeli pa so si jih tudi ljudje, da bi jih jerebika ščitila pred negativnim čaranjem - hudičevim očesom.

Zreli plodovi jerebike so bogati z vitaminom C in provitaminom A ter kot takšni izvrstno naravno pomagalo proti prehladom, trdovratnemu kašlju, majavim zobem,... Presnih plodov ni priporičljivo užitati, lahko pa iz njih skuhamo okusni sadni čaj, ali jih predelamo v marmelado, močnik, žganje. Ponekod pa plodove tudi kandirajo.

Koralno rdeče jagodaste plodove jerebike, bogate tudi s pektinom, čreslovino, organskimi kislinami in grančino nabiramo potem, ko jih je že omehčala slana. Posušene plodove pozimi koristno uporabimo za vitaminske napitke. Iz njih pripravimo okusen čaj v obliki poparka, ki blaži prehlad in drisko, utrdi zobe in blaži revmatizem. Če mu dodamo še šipek bo pospešil tvorbo žolča.
Print Friendly and PDF

sreda, 28. oktober 2009

PRVI KOMENTAR NA MOJEM BLOGU

Ne moreš verjet. Mogoče bo pa moje ustvarjenje po nekem čudežu le poletelo v svet - po Sloveniji sem mislila. Danes sem namreč prejela prvi komentar na blogu.

Pozdravila me je nemirna tačka (njen blog-naslov sem našla pri "turbo vrtnarki"). Nemirna tačka je (kot kažejo njena poročanja) od pred kratkim tudi moja sokrajanka - RUŠANKA in prav tako aktivna tekačica.

Tako da,... Babe, uživajte, tečite, urejajte vrtove, kuhajte, ... in bodite aktivne.
Print Friendly and PDF

torek, 27. oktober 2009

DOMAČI SKUTINI NJOKI Z GOBOVO OMAKO

Kaj skuhati za večerjo? Vsaki dan. Da bo dobro, da ne bo enako kot včeraj, da bodo vsi zadovoljni, da ni kateri isto jedel že v šoli, službi ali pri babici, da ...

Po kratkem listanju po zbranih receptih, kuharskih knjigah in svoji glavi se spomnim, da je približno tri tedne nazaj Matija organiziral kostanjev piknik, na katerega je povabil svoje sošolke in sošolce.


Vendar, glej ga zlomka. Problem so postali kostanji.

"Kje naj dobim konstanje?" so ga spraševali sošolci.
"Ja, le kje? V gozdu menda." jim je odgovarjal. Pa so se čudili.
"Kaj? V gozd naj jih gremo nabrati? Kako le?"

Kakšna čudna mladina. Včasih je bilo samoumevno, da si na kostanjev piknik zraven prinesel tudi konstanje - seveda nabrane v bližnjem gozdu. Danes niti tega več ne znajo.

No, pa sva šla. Nabrat kostanje. In poglej, nabrala sva tudi jurčke in marele.
In tu je ideja za slastno večerjo z domačimi skutinimi njoki (z rukolo) s smetanovo omako iz jurčkov.

SKUTINI NJOKI
1/2 kg skute, 40 dag moke, 1-2 jajci, sol, na drobno narezana rukola

Vse sestavine zmešam in dam za pol ure v hladilnik. Nato oblikujem svaljke debele približno 2 cm, ki jih narežem na cca. 2 cm dolge kose - njoke.


JURČKI V SMETANOVI OMAKI
čebula, jurčki, sladka smetana, voda in vino za zalivanje, moka za zgostit, sol, poper, peteršilj, česen

Čebulo prepražim na olivnem olju, dodam jurčke in česen, ter vse skupaj malo podušim. Za tem dodam še žličko moke, malo premešam in zalijem z vodo in vinom. Začinim, skuham in tik pred koncem dodam še smetano.


Jurčki, ne samo da so okusni, temveč so tudi zelo zdravi, saj vseujejo veliko selena in vitamina B3. Jurčki so hrana z največ selena. Selen učinkovito razstruplja telo, hkrati pa lajša težave pri srčno - žilnih boleznih in zmanjšuje možnost srčnega infarkta. Jurčki vsebujejo tudi veliko vitamina B3, ki pomirja in hkrati varuje pred srčnim infarktom.
Print Friendly and PDF

nedelja, 25. oktober 2009

PO JUTRU SE DAN POZNA

... in je za nami. 14. Ljubljanski maraton - za mene polovička.

Za razliko od včerajšnjega deževnega in turobnega sobotnega dne, sva se s Sašotom prebudila v prelepo jesensko jutro. Otroci so že včeraj odšli na počitniške plavalne priprave v Lignano, tako da sva brez skrbi in v miru pospravila vsak svoj kos kruha z medom in šalico kave, kot obvezni del vsakdanjega jutranjega rituala, ki poskrbi, da se vsa notranja nesnaga v najkrajšem možnem času preseli v naravo.

V parku Tivoli sva parkirala okrog osme ure, ter se oborožena z fotoaparatom odpravila na štartno - ciljni plato po štartne številke, ter posnet par lepih fotk štarta rekereativnega teka, na katerem je štartala tudi Alenka - prvič v Ljubljani.

Vendar glej ga zlomka. Dvig štartnih številk so očitno prestavili drugam. Le kam? Če bi si prečitala navodila organizatorja bi seveda vedela, tako pa nisva imela pojma. Hvala bogu, da smo od organizaorja prejeli cel kup sms-sporočil, med katerimi je bil tudi ta koristen podatek.
Torej, fotografiranje odpade, midva pa pohitiva na tržnico - po številke, kjer hitro zaključiva proceduro in se odpravima proti avtu. Vendar tudi vračanje nazaj ni potekalo prav gladko - na pol poti sva namreč ugotovila, da nimam sponk za pritrditev štartne številke.
Tako sem za jutranje segrevaje še enkrat sto
pila do tržnice in se nato uspela srečno vrniti do avta, kjer sem se preoblekla v tekaško odpravo. Med tem je Alenka odtekla svojo tekmo, jaz pa sem imela fotoaparat brez slik.
Sledilo je segrevanje pred štartom in grebenje pre
d štartno linijo - tokrat mi je to zelo dobro uspelo, saj je bila razlika med bruto in neto časom le 9 sekund.

10.30 - štart

Želja je bila odteči čas 1:43:00. Dogovorjeni plan je bil teči v tempu 4:45 min. na kilometer - probam, pa kaj bo, bo. Pripravljena sem bil
a super, saj sem vse treninge odtekla pridno po planu. Razmere so bile idealne - temperatura, vreme, počutje, vse. Super je bilo. Začela sem v tempu 4:43 - prvi kilometer, potem pa so kilometri kar leteli, tempo pa je kar podivljal. Med 4:35 in 4:45 je kazala štoparica. Kar nisem mogla verjeti sama sebi. Ok. Če gre, te pa gremo. Pa sem šla - tekla do konca in se ustavila v cilju z rezultatom 1:38:33.

Kaj naj rečem? Zadovoljna sem. Kaj zadovoljna - vzhičena. To je bil tek, na katerem sem se do sedaj najbolje počutila - ko je šlo samo od sebe.

Seveda po zaslugi mojega dobrega (kaj dobre
ga - najboljšega) trenerja Sašota, ki je ponovno, kljub nedavni bolezni uspel premagati samega sebe na maratonski razdalji s časom 2:47:37.

Vidimo se naslednje leto.

Alenenka v cilju - vir fotografije

Sašo proti koncu - vir fotografije

Moja malenkost - vir fotografije

Print Friendly and PDF

petek, 23. oktober 2009

OKTOBERSKI MRAZ

Oktober ali po slovensko vinotok.

Začetek meseca je bil tako lep in topel. Kot naročeno za zadnje dolge teke pred Ljubljanskim maratonom - za mene polovičko.

Vendar, ojoj. Topli, že skoraj poletni dnevi so se iz danes na jutri spremenili v zimo. Pihal je nepreijeten severni veter, čez dan je bilo hladno, zjutraj pa smo čohali led z avtomobilov.

Na hitro je bilo potrebno "pospraviti" vse enoletne rože in rožice okrog hiše, urediti vrt, obrezati grmičevje, pograbiti listje, .... in opraviti vsa drobna opravila, ki spadajo zraven. V bistvu ta opravila trajajo že kakšen teden in bodo trajale še vsaj enega, ko pa se čez teden ne da nič pametnega naredit.

In tako so dobile prostor zimske rožice in buče.





Print Friendly and PDF

sreda, 21. oktober 2009

ORANŽNA BUČA

Oni dan sem domov prinesla bučo, veliko okroglo in oranžno. Odložili smo jo v jedilnici, kjer je pričarala jesensko vzdušje, s svojo prelepo barvo - oranžno.

Oranžna hrana - učinkuje krepčilno, ker veča telesno in umsko energijo. Oranžna zelenjava je tako kot oranžno sadje odlična za prebavo. Spodbuja delovanje jeter in ledvic, pospešuje presnovo maščob, kar pomeni da razmaščuje kri in preprečuje bolezni srca in ožilja. Zaradi karotenoidov, ki jim dajejo značilno oranžno barvo ta hrana krepi odpornost sluznic dihal zaradi česar je še posebej primerna za pozno jesenski in zimski čas. Karotenoidi delujejo tudi kot antioksidatni s čimer ugodno vplivajo na imunski sistem organizma.
Ne nazadnje oranžna barva deluje antidepresivno, kar pomeni, da oranžna hrana preganja sivo oz. turobno razpoloženje, krepi samozavest in vrača veselje do življenja.

Tako se je tudi nam prilegel slastni oranžni bučni obrok. Del buče smo pospravili kot glavno jed v okusni mesni omaki, drugi del pa kot sladico v bučno jabolčni piti.

SVINJSKI ZRAZKI Z BUČO

olivno olje, svinjski zrezki ali rebrca, buča, 1 čebula, 2 stroka česna, rdeča mleta paprika, sol, poper, timijan, voda za zalivanje, vino, sladka smetana

Na olivnem olju prepražimo čebulo, dodamo meso in na kocke narezano bučo. Vse skupaj dobro prepražimo, dodamo malo moke in zalijemo z vodo in vinom. Dodamo česen, sol in ostale začimbe. Pokrito dušimo in na koncu dodamo kislo smetano, ter postrežemo.

BUČNO JABOLČNA PITA

za testo: 35 dag moke, 1/2 pecilnega praška, 12 dag sladkorja v prahu, vanili sladkor, 15 dag masla, 2 rumenjaka, 3-4 žlice kisle smetane ali mleka

za nadev: buča in jabolka, pražene drobtine, malo ruma

Iz naštetih sestavin zmesimo testo, ter z njim obložimo pekač (en del pustimo za mrežo). Na testo razgrnemo bučno jabolčni nadev, ter po vrhu naložimo mrežo iz preostanka testa.
Print Friendly and PDF

ponedeljek, 19. oktober 2009

PRIPRAVE NA LJUBLJANSKI MARATON - POLOVIČKO

V nedeljo 25. oktobra se bo v središču Ljubljane zgodil že 14. Ljubljanski maraton, na katerem se bom že tretjič pomerila v polovični razdalji - 21.098 m.

Priprave na preizkušnjo so v zaključni fazi. Čas ko je bilo potrebno najbolj potrpeti in se potruditi na treningu je mimo. Prav tako je že zdavnaj minil čas, ko se ti v mislih prične pojavljati dvom - ali res zmorem? Odgovor je samo eden in edini: Zmorem!!

V bistvu razlogov za skrbi nimam, saj sem pridno sledila zastavljenemu programu treninga in brez poškodb preživela poletje. Malo večjo motnjo mi je povzročila le bolezen konec avgusta in v začetku septembra, ki se je nikakor nisem mogla otresti, vendar sem jo na koncu le premagala in po nekoliko spremenjenem planu sledila nadaljnjim navodilom svojega trenerja.


Letošnja ljubljanska prireditev bo kot kaže glede na število prijavljenih ponovno presegel samega sebe. Udeležba na takšni množični tekaški prireditvi je nekaj povsem drugega, kot če se na tek odpraviš sam. Na takšni prireditvi si obkrožen z večtisoč glavo množico sotekačic in sotekačev, ki imajo vsi isti cilj. Preteči razdaljo na katero so se prijavili in premagati ostale, predvsem pa samega sebe. Super je!!

Super je, ko stojiš na štartu in se ob zvokih tolkaške skupine Stroj Machine poženeš preko štartne linije in se prepustiš ritmu množice tekačev, navijanju mimoidočih in vzdušju celotne prireditve, ki te kar posrka vase. In v tem je čar, da zmoreš teči svojo tekmo, svoj ritem in doseči svoj cilj oz. rezultat.

Vso srečo!!
Print Friendly and PDF

nedelja, 18. oktober 2009

ŠKODLJIVOST CEDEVITE

Po e-mailu že nekaj časa kroži članek o škodljivosti Cedevite. Čeprav vsemu kar je objavljeno na svetovnem spletu ni treba verjeti, pa vseeno ni odveč zmernost in pazljivost pri uživanju te pijače:

Priljubljena vitaminska pijača Cedevita vsebuje sestavine, ki predstavljajo zdravstveno tveganje za vas, predvsem pa za vaše otroke.
Vsebuje namreč kemikalije, ki so karcinogene, strupene ali močno strupene, dražeče, strupene za jetra/
ledvice/živčevje, ki motijo tvorbo krvnih celic, povečujejo občutljivost organizma, ter povzročajo poškodbe pljuč, kože, oči ali sluznic. V najblažji obliki povzročajo le alergije, velika pa je tudi možnost tvorbe rakavih celic. Cedevita vsebuje med drugim askorbinsko kislina, barvilo E160e, alfa-tokoferil acetat, nikotinamid, sredstvo za zgostitev E414, kalcijev pantotenat, tiamin mononitrat, natrijev riboflavin-5-fosfat, piridoksin hidroklorid, cianokobalamin, folno kislino,...
Najbolj nevarna snov je vs
ekakor barvilo E160e, nič manj nevarno pa ni sredstvo za zgostitev E414.
Zato vam svetujemo, da napitka ne uporabljate prepogosto, če pa že, pa zelo razredčenega z veliko količino vode. Posebej pazljivi bodite pri napitkih, ki so se pojavili v zadnjem času, kjer so v enotnem pakiranju tako prašek, kot tudi voda, saj je količina priložene vode premajhna.


Print Friendly and PDF

četrtek, 15. oktober 2009

KALČKI ZA ZDRAVO ŽIVLJENJE

Ker je naša prehrana v zadnjih letih izredno hitra in si mnogi ne vzamejo dovolj časa za pripravo hranilno polnovrednih obrokov so kalčki priročno dopolnilo k prehrani, saj so privlačni na pogled in zrastejo kar na domačem pultu.

Kalčki imajo visoko hranilno vrednost in so vsestransko uporabni za solate, namaze, dušene jedi, priloge, narastke in omlete. Popestrijo jedilnik in pozitivno vplivajo na zdravje in počutje, njihovo uporabo pa utemeljujejo tudi praktični razlogi. Pozimi, ko so v trgovinah na voljo le vrtnine in zelenjava nasičene s pesticidi, so kalčki poceni nadomestilo, predvsem pa so nam na voljo kadar želimo.

VITAMINI

kalčki vsebujejo veliko vitaminov A in C, ki sta antioksidanta, ter vitamine iz skupine B. Pol kozarca večine vrst kalčkov vsebuje več vitamina C kot šest kozarcev pomarančnega soka.


BELJAKOVINE

v sojinih kalčkih je 28% beljakovin (v mesu 13%, v jajcih 11%).

MINERALI
težko sprejemjive oblike mineralov med kaljenjem preidejo v lažje sprejemljive. Kalčki kapusnic imajo 10x več kalcija kot krompir.

OSTALE ZDRAVILNE SNOVI
kalčki lucerne, detelje in brokolija vsebujejo kanavanin, ki povečuje odpornost proti nekaterim oblikam raka, ter estrogene, ki spodbujajo rast in gostoto kosti ter zavirajo osteoporozo. Kalčki brokolija vsebujejo glukosinolate in isotiocianate, ki spodbujajo produkcijo različnih encimov v organizmu. Kalčki lucerne so vir saponinov, ki odstranjujejo škodljivi holesterol in nasičene maščobne kisline ter spodbujajo imunski sistem organizma.


Print Friendly and PDF

torek, 13. oktober 2009

VSAK DAN ZAČNI ZNOVA

Nov človek postaneš,
če strmiš nad svetlobo vsakega jutra;
če si srečen,
da tvoje oči vidijo,
tvoje roke čutijo,
in da tvoje noge lahko tečejo;
če poješ od veselja,
ker tvoje srce bije.
(Phil Bosmans)

Print Friendly and PDF