Jesen je. Narava se je odela v prečudovite barve tega letnega časa. Rjava, rdeča, rumena, vijolična, zelena. Prava paša za oči in na stotine odtenkov čudovitih barv, ki se spreminjajo iz dneva v dan.
Postojte in se ozrite naokrog. Izkoristite kratke trenutke za sprehod v naravo, za tek po gozdu, za občudovanje dreves, za ...
domači čiliji
japonski javor, na domačem dvorišču
jerebika v bližnjem parku
JEREBIKAJerebika je dolgo uživala sloves drevesa, ki ščiti pred čaranjem. Njeno ime je povezano z runo - pisni znak čaranja, ki pomeni čarovnika. Na severu Velike Britanije so v stajah pri živini pritrdili križe iz jerebike, da bi zavarovali živali pred poškodbami, kmetje pa so gonili svoje koze skozi obroče, ki so bili obloženi z vejami iz jerebike. Spomladi so z njimi ovili tudi vrata hiš, nadeli pa so si jih tudi ljudje, da bi jih jerebika ščitila pred negativnim čaranjem - hudičevim očesom.
Zreli plodovi jerebike so bogati z vitaminom C in provitaminom A ter kot takšni izvrstno naravno pomagalo proti prehladom, trdovratnemu kašlju, majavim zobem,... Presnih plodov ni priporičljivo užitati, lahko pa iz njih skuhamo okusni sadni čaj, ali jih predelamo v marmelado, močnik, žganje. Ponekod pa plodove tudi kandirajo.Koralno rdeče jagodaste plodove jerebike, bogate tudi s pektinom, čreslovino, organskimi kislinami in grančino nabiramo potem, ko jih je že omehčala slana. Posušene plodove pozimi koristno uporabimo za vitaminske napitke. Iz njih pripravimo okusen čaj v obliki poparka, ki blaži prehlad in drisko, utrdi zobe in blaži revmatizem. Če mu dodamo še šipek bo pospešil tvorbo žolča.
Ni komentarjev:
Objavite komentar