četrtek, 27. oktober 2016

TEKAŠKI NAMIG #50

TEK POMENI VERJETI SAM VASE.

LAHKO SE ZGODI PO PRVEM KORAKU, ALI PO PRVEM KILOMETRU, ...

V VSAKEM PRIMERU SE MORAŠ PREPRIČATI, DA ZMOREŠ.

PRAV TAKO KOT GRADIŠ SVOJO FORMO V FITNESU, JE TUDI PRI TEKU POTREBNA PRAKSA.

PRIČNI TRENIRATI TUDI SVOJE MOŽGANE!








Print Friendly and PDF

torek, 25. oktober 2016

BUČE SO V MODI

Včeraj sem poslušala prispevek o bučah v katerem so ugotavljali, da so pred par 10 leti z bučami hranili le svinje, danes pa so hit mode in iz njih se kuha in peče ogromno različnih dobrot. Na naši mizi se je oni dan znašla okusna bučna juha. Sama jo naredim po tem receptu:

BUČNA JUHA

Sestavine:

  • meso buče
  • čebula
  • krompir
  • kisla smetana
  • muškatni orešek
  • sol
  • malo kajenskega popra
  • olivno olje


Bučo olupim, jo narežem na kocke in jo na oljčnem olju prepražim, tako da se zmehča. Čebulo sesekljam in jo prepražim, nato ji dodam krompir in sestavine ponovno nekoliko prepražim. Za tem dodam bučo, sol, poper, muškatni orešek ter zalijem z vodo. Juho kuham tako dolgo da se krompir zmehča, nato dodam kislo smetano, premešam in juho v blednerju zmiksam.

Nadevam jo v krožnike, okrasim s kislo smetano in svežim petršilje, ter postrežem


Print Friendly and PDF

ponedeljek, 24. oktober 2016

PREJ IN POZNEJE

Počasi nastajajo tople zimske pletene kape in vsaka ima dva obraza. Prej in pozneje. Prej je tisti osnovni, goli, brez podpisa. Pozneje je tisti s karakterjem.










Print Friendly and PDF

petek, 21. oktober 2016

KRUH POLŽ

Saj nočem več niti skozi okno gledati. Tega deževnega, hladnega in turobnega vremena pač ne maram. Še dobro, da smo se minuli vikend v Poreču do dobra naužili sonca in si nekoliko pogreli kosti.
Danes pa, .... Popoldan se bom zaprla v kuhinjo in nastal bo en dober, dišeč domači kruh!

KRUH POLŽ

Sestavine:

  • 400 g ržene moke
  • 300 g gladke bele moke
  • vrečka suhega kvasa
  • žlička sladkorja
  • žlička soli
  • malo olja
  • cca. 3 dcl vroče vode


Moko presejem v večjo posodo, vanjo naredim jamico in noter nasujem kvas in sladkor, ter jamico do vrha zalijem z vročo vodo. Ko se kvasec speni in naraste, dodam sol, olje in preostalo vročo vodo in zmesim testo. Nato posodo pokrijem s kuhinjsko krpo, jo postavim na toplo in počakam cca. 1 - 2 uri, da testo kipne. Za tem ga ponovno zmesim in oblikujem dolgo kačo, ki jo zvijem v polža. Kruh namažem z oljem in po želji posipam s sezamom.

Vklopim pečico na 250 stopinj in počakam, da se segreje, nato pa vanjo potisnem pekač s kruhom. Le-tega pečem 15 minut na 250-tih stopinjah in nato še cca. 30 minut na 200 stopinjah. Vroč kruh postavim na kuhinjsko rešetko in počakam, da se ohladi.

No, obvezno pa seveda še vročega probamo. Mogoče pa ni dober, hehehe.








Print Friendly and PDF

četrtek, 20. oktober 2016

MATIJA MEDEN - intervju v angleščini

Tokrat je zaradi velike branosti intervjuja, ki je bil objavljen na hrvaški spletni strani SPORT INTERVIEW v hrvaškem jeziku, na isti spletni strani nastal še zanimiv intervju v angleščini (KLIK).



We present you one of the best slovenian triathletes. He was 6th at this year European championship in middle distance in Walchsee, Austria.


How would you introduce yourself in five words?

Matija Meden, triathlete, coffee & chocolate addict.

What triggered your interest to triathlon and did you try some other sport before triathlon? Tell us something more about your first experience with triathlon.

I started as a swimmer in primary school. My father did some triathlons in those days and I wanted to try it as well. So I did my first aquathlon (swim, run) and few months later triathlon. I reallized that this could be fun and interesting (more interesting than just watching ceramics in the pool every single day) and decided to add bike and run and join triathlon world.

What do you enjoy most about your sport?

I love being outside in nature and being free. Triathlon gave me all of that. I love riding bike on empty roads, swimming in the sea or lake and running on trail terrain while breathing fresh air. That’s the best filling.


What sport accomplishment are you most proud of?

My 6th place at this year European championship in middle distance in Walchsee, Austria.

What advice could you offer to young triathlete who are thinking of making the step up to Pro level?

Train hard and show others what you are caplable of. Results can only be made with hard work (and a small financal/equipment help, but this will come together with results) and this will lead you to Pro category.

What are your goals for next season?

To get even closer to top triathletes in Europe and rest oft he world. That means a lot of work on my bike level.

How is your training routine like?

That depends on period of the season. In the spring, when the trainings are the longest I usually do swimming in the morning (up to 1,5h), then it’s time for a snack and bike ride (from 1,5 to 3h). After that I have lunch, rest and then run. I’m used to do aproximately 30 hours of training per week in this period. Of course every day is not the same, depends also of intensity of the work.


What is your most favorite workout?

Long bike ride at the weekends. That means 4-5h in sunday morning.


Who is the best athlete you have ever faced?

Jan Frodeno, olympic and Ironman world champion. I raced with him at Ironman Dubai 70.3 this winter. He is a machine.


How do you celebrate your victories once the competition is over?

I don’t usually take time for celebrations during the season. I go for a beer after the race and that’s it. But I take ”party time” when season is over, to clear my head and restart myself 

What is your favourite place for training?

In Istria is ok, when training group is there. Also in Maribor is not bad, we have everything we need, 50m pool, track and plenty of roads for great bike rides.


Who did you admire growing up?

I had more of them, from swimmers, cyclists, triathletes… At the moment my bigest idol is Jan Frodeno, he is really a complete triathlete with olympic and ironman world championship gold.

What question did you hope that I’d ask you, but haven’t? And what is the answer to that question?

I was waiting for the joke question… Here is one, swimmers should understand

meden


Print Friendly and PDF

sreda, 19. oktober 2016

TEKASKI NAMIG #49

KO NAJDEŠ PRIMERNI TEKAŠKI IZDELEK, KI TI VEČ KOT USTREZA, SI KUPI DVA ALI TRI KOSE.

IZDELOVALCI ŠPORTNE OPREME NAMREČ STREMIJO ZA NOVIMI DIZAJNI, MODELI, IZBOLJŠAVAMI, SPREMEMBAMI KLJUČNIH ELEMENTOV, ...

KAR POMENI, DA JE ČEZ ENO LETO ZELO TEŽKO NAJTI IZDELEK Z ENAKIMI KARAKTERISTIKAMI KOT JE BIL PREJŠNJI.







Print Friendly and PDF

torek, 18. oktober 2016

JE SLADKOR RES ŠKODLJIV?

Je sladkor res tako škodljiv?

Majhna količina sladkorja ni škodljiva, a če ta preseže priporočene vrednosti, se poveča tveganje za debelost, bolezni srca in ožilja, inzulinsko rezistenco, karies, motene maščobe v krvi, metabolni sindrom, zmanjšuje pa se občutek sitosti. V sladkorju so prazne »kalorije«. Načela zdrave prehrane zelo omejujejo uživanje sladkorja, tako belega kot tudi rjavega. V dnevni obrok hrane naj ne bi vključili več kot do 10 % dodanih sladkorjev v okviru energijsko priporočenega jedilnika oziroma ne več kot 2,5 žličke na 1000 kcal/dan. Sladkorja, ki ga damo v živila (čaj, kava), je lahko največ do 40 g (od 7 do 8 žličk) pri jedilniku z okoli 1600 kcal, pri obroku z okoli 3000 kcal pa okoli 70 g. Za skrite sladkorje upoštevamo tiste, ki jih zaužijemo skupaj s pecivom, tortami, sladoledom, sokovi z dodanim sladkorjem in čokolado, ne pa naravnih sladkorjev v mleku, sadju in drugih živilih.

Lahko sladkor privede do zasvojenosti?

Sladek okus deluje pozitivno na energijo posameznika, zato se k njemu pogosto zatekamo, ko smo utrujeni ali pod stresom. Kot potrjujejo nekatere raziskave, pa lahko v tem primeru pride celo do zasvojenosti. Ko se posameznik ni pripravljen soočiti s stresom, se lahko zgodi, da se začne zatekati k sladkarijam. Osebe, ki hrepenijo po ogljikovih hidratih, poročajo o stresnem stanju pred pojavom želje in občutka ugodja in sproščenosti. K zasvojenosti pa so bolj nagnjeni ljudje, ki so že bili odvisni od alkohola ali drog. ''Zadnje študije kažejo, da ima velik delež oseb, odvisnih od alkohola in drugih drog, preferenco do sladkega. Nevrobiološke poti zasvojenosti z drogami in »zasvojenosti s sladkim« vključujejo podobne živčne receptorje, nevrotranmiterje in hedonistične regije v možganih.''

Ali obstajajo znanstveni dokazi, da sladkor povzroča bolezni srca in ožilja?

Raziskava, ki je bila objavljena v ameriškem časopisu Združenja za srčno žilne bolezni Circulation, je pokazala, da imajo moški, ki spijejo 340 gramov sladkorja dnevno, 20 odstotkov več možnosti za srčno-žilne bolezni. Raziskava je potekala 22 let in je bila opravljena na 42.883 moških. V študiji The Nurses Health Study pa so opazovali 89.000 žensk in ugotovili, da so imele ženske, ki so spile eno do dve sladkani pijači na dan, 23 odstotkov več možnosti za srčno kap. Še več, neka druga raziskava je pokazala, da imajo moški, ki uživajo sladkane pijače, višji nivo slabih maščob v krvi, imenovanih trigliceridi, in manjši nivo dobrega holesterola (HDL), ki pomaga čistiti arterije. Po predvidevanjih je ameriško združenje za pijače zavrnilo kakršne koli povezave med sladkanimi pijačami in srčno-žilnimi boleznimi in povečano tveganje zanjo pripisali drugim faktorjem, kot je stres.

Čeprav se vsi strokovnjaki ne strinjajo s kontroverznim predlogom, da bi zakonsko omejili uživanje sladkorja, pa ni dvoma, da prekomerno uživanje sladkorja škodi. Tako se izogibajmo sladkanim pijačam ter sladkim prigrizkom in jih raje nadomestimo z vodo, nesladkanimi čaji in zdravimi prigrizki, ki nas bodo nasitili za dlje časa in bodo naše telo okrepili s potrebnimi vitamini in minerali in ne s 'praznimi' kalorijami.

No, pa si v smislu povedanega naredimo domače mueslije, za okusen in telesu prijazen zajtrk.

DOMAČA MEŠANICA OVSENIH KOSMIČEV

Sestavine:

  • suhe fige
  • orehi
  • rozine
  • mlet luščen oves
  • nesladkani koruzni kosmiči
  • kakav


Fige sem narezala na manjše koščke, orehe sem ročno zdrobila, luščen oves pa zmlela v kosmičniku.

Vse sestavine sem zmešala in že je nastala okusna osnova za zdrav zajtrk. Mešanico sestavin lahko zmešate z jogurtom ali mlekom, sama pa jih le prelijem z vročo vodo, počakam 5 minut in jih z največjim veseljem pojem.







Print Friendly and PDF

ponedeljek, 17. oktober 2016

PERLE V JESENSKIH BARVAH

Črna, olivno zelena, zlata in siva, to so barve, ki se podajo k jesenski garderobi. Pa sem zbrala takšne perlice in nastal je tale komplet.








Print Friendly and PDF

petek, 14. oktober 2016

SVEŽE, ZDRAVO, DOMAČE

Paradižnik, paprika in kumare se počasi poslavljajo z naših vrtov in na mizo bomo postavili, zelje, repo, ohrovt in ostale zimske dobrote. 

A nekaj poletne zelenjave je še na voljo in nastala je tale okusna solata.

ZDRAVA SOLATA

Sestavine:

  • koleraba
  • korenček
  • kumara
  • paradižnik
  • zelena solata
  • por
  • paprika


Zelenjavo očistim, operem in narežem, kolerabo in korenček pa naribam. Začinim s soljo, bučnim oljem in domačim kisom, ter zmešam.

Ni boljšega kakor skleda sveže solate.






Print Friendly and PDF