petek, 29. oktober 2010

JESENSKO ZIMSKA OBLAČILA

Čas, ko za trenutek odložim tekaška oblačila je posvečen še enemu lepemu vzdržljivostnemu športu. Urejanju okolice, preoblačenju okenskih in balkonskih polic, grabljenju listja, .... pa saj dela nikoli ne zmanjka.









Print Friendly and PDF

četrtek, 28. oktober 2010

ZA SLAJŠO JESEN

Priljubljen priboljšek v teh jesenskih dneh. Privoščimo si lahko kuhanega ali pečenega ali pa v drugih sočnih sladicah. Poznamo tudi njegov med, ki ga čebele nabirajo na belih cvetovih.

To je konstanj. In ena izmed teh sočnih sladic je:

KOSTANJEV TIRAMISU
kuhani kostanji, dve žlici kakava, 1/2 kg skute, 1 dcl smetane za stepanje, dve žlici mleka, sladkor po okusu, zavitek piškotov, vanili sladkor

Kostanje skuham in jih olupim. Priznam, lupljenja kostanjev niti pod razno ne obvladam. Le kako nekaterim uspe, da olupijo kostanj tako, da le-ta ostane cel? Kako se to dela? Meni je vsak kostanj v rokah kar razpadel. Še dobro, da sem jih potrebovala le za sladico.
Poljubno količino olupljenih kostanjev prelijem z malo mleka, dodam vanili sladkor in pretlačim, tako da dobim nekakšno gosto pasto.
Za tem v ponev vsipam dve žlici kakava, dodam malo vode ali mleka in žličko masla, ter sestavine segrejem, tako da nastane gosta čokoladna omaka. To omako dodam kostanjevi pasti.

V večjo skledo stresem lonček skute, dodam stepeno sladko smetano, čokoldano-kostanjevo pasto in sladkor.

Na dno podolgovatega modela zložim plast piškotov, jih prelijem s polovico skutne zmesi, naložim preko še eno plast piškotov, ter ponovno prelijem s skutno maso. Pekač postavim v hladilnik, kjer počiva minimalno 4 ure, še bolje pa je kar čez noč.

Zakaj mora počivati več kot 4 ure. Kostanjevo-skutna zmes je nekoliko mehka oz. tekoča. Čim bolj dolgo sladica počiva tem bolj se piškoti napijejo in tiramisu je doooosti boljši in mehkejši.







...NAJ DOBRO TEKNE!
Print Friendly and PDF

sreda, 27. oktober 2010

FESTIVAL JESENSKIH BARV

Jeseni ni lepšega pogleda kot pisano pobočje poraslo z gozdom. Rumena, oranžna, rdeča, viojolična. Kopica pisanih odtenkov, ki se kot veliki finale pred belo zimo zlivajo ena v drugo.






Print Friendly and PDF

torek, 26. oktober 2010

VEČER Z JESENSKIM NAPITKOM

Pa smo se raztepli vsak na svojo stran. Otroci že od sobote pridno trenirajo na plavalnih pripravah, Sašo je šel delat na Pag,...pa sem ostala sama. Večer sem si popestrila s pravim slastnim jesenskim napitkom.


SADNI NAPITEK Z GROZDJEM
banana, pol jabolke, grozdje

Sadje očistim, ga narežem in zmiksam. Mmmm, je okusno!



Print Friendly and PDF

ponedeljek, 25. oktober 2010

KO ZMANJKA SEMEN

Se mi zdi, da smo ob vseh teh naših kruhcih že kar malo razvajeni. Razen pri tistih snežno belih in mlečnih variacijah mora, enostavno mora noter nekaj plavat. Nekaj mora popestrit vso zadevo. Da občutiš drobna zrnca, ko se ti slastni kruhek topi v ustih.

In je hudič, ko zmanjka semen. Ampah doma se vedno kaj najde. Sploh v tem letnem času, ko so v kleti še buče, pa na vrtu korenček in orehi so tudi že pobrani in oluščeni, pa še kaj bi se našlo.

A danes sem se odločila, da kruheku dodam malo bučk in korenček za barvo:

MEŠANI RŽENI KRUH Z NARIBANO BUČO IN KORENČKOM
20 dag enotne moke, 40 dag ržene moke, kocka svežega kvasa, žlička sladkorja, topla voda, naribana buča, dva naribana korenčka, žlička soli, malo olja

V skledo presejem moko, vanjo naredim jamico, v njo nadrobim sveži kvas, ga posujem z žličko sladkorja in do vrha jamice natočim vodo.

Počakam kakšnih 10 minut, da kvasec kipne.

Medtem očistim manjši kos bučke in dva korenčka, ter vse sestavine naribam.

Nekoliko kipjenemu kvascu dodam žličko soli, malo olja in naribane dodatke.

Zalijem s toplo vodo in zmiksam.


Pri svežih dodatkih (bučke, korenje) je potrebno testu dodati nekoliko manj vode. Opa, sem že pretiravala. Testo je nekoliko premehko, a ga bom vseeno pustila takšnega kot je. Z moko sem ga dodatno posula, ko je kipnilo in ko sem ga ponovno pregnetla.

Ko testo kipne, ga ponovno fajn pregnetem in poljubno oblikujem kruh. Položim ga v pekač, pokrijem s suho krpo, ter počakam dodatnih 20 minut, da ponovno nekoliko naraste.

Pekač postavim v pečico segreto na 250 stopinj in pečem kakšne pol ure pri navedeni temperaturi, naslednje pol ure pa na 200 stopinjah.

Print Friendly and PDF

nedelja, 24. oktober 2010

TRETJIČ PRVIČ

Evo, pa se počasi izteka tudi sezona prvičev. Zakaj? Če sem leto pričela s svojim prvim duatlonom, se udeležila svojega prvega triatlona, sem za pikon na i - tretjič prvič - pod noge pospravila še svoj prvi maraton. Oooo, seveda so bili vmes še polmaratoni, pa 10K tek, pa še duatlon in še triatlon in ... ne nazadnje me je radovednost pognala še na kolesarski dirki.

A maraton, ... ta je bil poseben. Že na trening tekih - tistih daljših od 30 km sem presrečna in zadovoljna, spoznala kako neverjetno faaaajn so ti teki. Koliko energije ti dajo. In kako lahkotno in spočito se po njih počutim. Ja, ja, že res, da se mogoče čuje malo blesavo, a kar sem napisala drži kot pribito. Na dolgih tekih sem praaav uživala.

A tekma je le tekma. In za prvič si nisem zadala lahkega cilja - 3 ure in 30 min za staro babo, pa še prvič po vrhu je po mojem mnenju kar soliden čas. No, pa saj ne zanikam. Bilo je vloženega kar nekaj truda, pretečenih kar nekaj kilometrov, tudi takšnih direkt iz službe domov, in ne nazadnje vse te spomladanske tekme - bilo jih je kar 10 - nekaj štejejo. Vsaka je prispevala kakšno novo izkušnjo, spoznanje, prijetno dogodivščino.

In vsi ti dobronamerni nasveti in priporočila: ...pazi kako boš pretekla prvi kilometer - ne se zagnat, teči svoj ritem,... redno pij in jej - na vsaki okrepčevalnici, ... če bo veter, se postavi v zavetrje in ... pazi, maraton se prične šele na 35-tem kilometru.

Vse sem upoštevala, pila in jedla po planu, pričakovala vse najhujhujše, a takšnih krčev, ki so se naselili v moje nogen v zadnjih sedmih kilometrih,... to pa ne. Ne, zato ker sem pila redno, a očitno ne dovolj, ker sem tekla v dokaj počasnem tempu prvi krog - a očitno ne dovolj in ker sem bila pripravljena - a očitno ne dovolj za prvič.

No, pa saj tako graozno pa spet ni bilo. Pretekla sem ga, osvojila tretje mesto v svoji kategoriji in dosegla čas 3:32:25. In ko sem doma nekaj jamrala in tarnala, je Sašo samo rekel:
"Alo, pa saj si pretekla 42 km, a se ti tega sploh zavedaš?" Aja, saj res, mogoče pa se res ne, ker se mi je zdelo samoumevno, da bom v cilj prišla. Saj sem se tako odločila in ... če se nekaj odločiš je treba to, če se le da, speljat, a ne?



..IN SEDAJ SO NA VRSTI PRILJUBLJENI POHAJKOVALNI TEKI

Print Friendly and PDF

sobota, 23. oktober 2010

ENOSTAVNO KO PASULJ

Kadar nimam idej ... so tukaj čarobne testenine. Kadar nimam časa za pripravo večerje ... sežem po testeninah. Kadar vprašam Jerneja kaj bi jedli ... so na mizi testenine.

In kadar pozabimo na trgovino ... si zagotovo pripravimo najboljšo jed ... testenine.
S preprosto omako, s sestavinami - vzamem kar je doma. Tokrat prav velike izbire ni bilo, a jed je bila slaaaastna.


PERESNIKI Z ZELENJAVNO POLIVKO
čebula, česen, melancana, paradižnik, smetana za kuhanje, sol, poper, začimbe po okusu, malo moke za zgostitev, oljčno olje

Iz kleti prinesem čebulo in česen, ter ju očisitm.

Čebulo narežem na kvadratke.
....sesekljam česen.

Operem melancano, jo olupim

...ter jo narežem na kocke.
Čebulo prepražim na olivnem olju. Ko postekleni dodam česen in narezano melancano.
Iz zamrzovalnika vzamem na kocke narezan domač paradižnik in ga odmrznjenega stresem v omako. Pomeša, zgostim z žlicom moke in začinim.
Po dobrih desetih minutah kuhanja dodam smetano za kuhanje, jo fajn zamešam med ostale sestavine in ... jed je gotova.
Medtem skuham ustrezno količino testenin - oblika ni pomembna.

OPA, JUTRI GRE ZARES!

Print Friendly and PDF

četrtek, 21. oktober 2010

MAZIVO ZA TELO

Za tekača je voda še pomembnejša od hrane. Človeško telo vsebuje 70% vode, ki jo s potenjem, dihanjem in iztrebljanjem ves čas izbublja. Potenje je naravni telesni hladilni sistem: ko se telo z vadbo ogreje, se začnemo bolj potiti. Da ohranjamo ravnovesje tekočin moramo piti dovolj, da nadomestimo tekočino, ki smo jo pri potenju izbubili.


Med drugim voda iz telesa tudi čisti toksine, pomaga prebavljati hrano in jo spraviti v takšno obliko, da se lahko premika po žilah.


Težko popijemo preveč vode. Na splošno velja, da je pametno ustvariti zalogo tekočine že pred vadbo, piti med vadbo in tudi po njej.


...in kako se kdaj pa kdaj po teku prileže kozarec piva! Vendar alkohol deluje diuretično in iz že tako žejnega telesa odvaja vodo.


Seveda voda ni edini vir tekočine na katerega bi morali prisegati. Večina pijač, ki jih spijemo preko dneva, bo zadovoljila telesne potrebe po tekočini. Razen kave, ki tako kot alkohol deluje diuretično, če pa jo pijemo s smetano in sladkorjem se spremeni v precej nezdrav napitek. Tudi sadni sokovi so vredu, pri čemer je fajn če se izogibamo presladkih pijač, ker preveč sladkorja v prebavnem sistemu odtegne vodo mišicam.


Tukaj so še športni napitki. Nekateri pomagajo nadomestiti elektrolite, kot so sol in kalij, drugi pa ogljikove hidrate in sladkorje, ki jih telo potrebuje med dolgotrajnim tekom, nekateri pa oboje.




Print Friendly and PDF