četrtek, 29. julij 2010

V BARVI POLETNIH ROŽIC

Ker dosti tečemo in kolesarimo in migamo in ... tudi pridno nazdravljamo s sadnimi napitki. Obožujemo jih. Vsi so dobri. Vseeno kakšna je kombinacija. Na srečo jih je ogromno.


SADNI NAPITEK IZ MARELIC IN BANAN
marelice, banane, malo vode

Sadje očistim, narežem na kose in zmiksam. Okrasim z rožicami in že ga več ni.










Print Friendly and PDF

sreda, 28. julij 2010

POLETNO, LAHKOTNO, SLASTNO

Zanimivo. Testenine jemo skoraj vsaki dan - vsaj enkrat na dan, če ne dvakrat a se jih nikakor ne naveličamo. Polžki njoki, špageti, fusili,.... z omakami na milijon načinov. Največkrat lahkih, predvsem pa takih hitrih. Za tiste, ki imamo takoooo malo časa. Pa tudi če bi ga imeli več, bi ga raje za kaj drugega uporabili.

TESTENINE S ŠPARGLJI
šparglji, česen, pehtran, zelena ali peteršilj, žlička senfa, smetana za kuhanje, sol, poper, olivno olje

Česen očistim, narežem, ter ga na hitro popražim na olivnem olju. Na hitro, pomeni reees na hitro, ker česen ne sme porjaveti, ker potem je omaka zanič. Dodam žličko moke, prepražim in dodam na kose narezane šparglje. Sestavine premešam, dodam žličko sefna in na kratko podušim. Zalijem s smetano za kuhanje, solim, popram, pokrijem s pokrovko ter pustim kakšnih 15-20 minut, da se kuha. Če je omaka pregosta jo razredčim z mlekom. Tik pred koncem dodam na drobno narezan pehtran in zeleno.


Med tem, ko pripravljamo omako skuham testenine. Al dente seveda.





Print Friendly and PDF

torek, 27. julij 2010

NAČELO NAPORA IN OKREVANJA

Premišljeno izmenjavanje napora in okrevanja odloča o uspehu treninga. Kaj se pravzaprav dogaja pri posamezni vadbeni enoti?

Med 12-kilometrskim tekom ne postajamo vedno bolj telesno pripravljeni, temveč pravzaprav vedno bolj utrujeni. Naša moč med naporom upada. Zato marsikdo pomisli: "Zakaj potem sploh treniram? Ali ima to kakšen smisel?" Pa ga ima. Izčrpanost namreč vrže telo iz tira in točno to je potrebno za postopek prilagajanja, ki temu sledi. Le-ta izzove presežno reakcijo ali superkompenzacijo.

Presežna obnovitev po izčrpanosti, ki presega začetno raven zmogljivosti se imenuje superkompenzacija. Ves smisel treninga je točno v tem, da z okrevanjem ujamemo najvišjo točko superkompenzacije in premišljeno postavimo nov vadbeni položaj.

Napredek lahko zaznamo iz tedna v teden prav na svoji hitrosti. Tečemo vedno hitreje, ne da bi se pri tem morali dodatno naprezati.

Toda zaradi lastnega navdušenja lahko naredimo tudi napako in telesu ne privoščimo dovolj obdobij za regeneracijo ali pa so ta prekratka. Če treniramo prepogosto se izčrpamo. Predvsem začetniki morajo telesu dopustiti, da se med posameznimi vadbenimi enotami dan ali dva regenerira.

Čas regeneracije je odvisen od številnih dejavnikov:
- od trenutne telesne pripravljenosti, starosti in spola
- od hrane s katero smo si takoj po treningu napolnili glikogenske zaloge
- od tega kaj delamo v obdobju regeneracije
- od stresa
- od spalnega ritma




Print Friendly and PDF

ponedeljek, 26. julij 2010

EN KISLI UŽITEK

Tokrat za mesenje testa ni bilo časa, pa sem uporabila kar kupljenega. Jernej si je zaželel listnato. In že pred časom smo dobili skledo domačih višenj. Izkoščičila sem jih in zamrznila. Iiii, kako prav so mi prišle tokrat. Za štrudl. Ki pa je spet takoooo hitro izginil. Prehitro.


NAPOL INDUSTRIJSKI VIŠNJEV ŠTRUDL
zavitek listnatega testa, višnje, skuta, sladkor

Testo odmrznem, ga razdelim na štiri del in na tanko razvaljam.


Na vsak del enakomerno razporedim maso iz višenj, skute in sladkorja in zvijem. Pri zvijanju štrudla ne kompliciram. Zvijem ga ročno brez prtička, zvitek previdno dvignem in ga odnesem v pekač obložen s peki papirjem.

Pečem približno eno uro pri 200 stopinjah.


DOBER TEK (pri nas je vedno dober)
Print Friendly and PDF

nedelja, 25. julij 2010

RIMSKI TEK

Ali ste vedeli, da je pri naših severnih sosedih, dobre pol ure vožnje iz okolice Maribora, konec julija organiziran takoooo lušten tek? Imenuje se Rimski tek.

No, tudi jaz tega do pred nekaj tedni nisem vedela, ko sem slučajno pri brskanju po internetu padla na njihovo spletno stran. Prireditev je organizirana popoldan. Tečejo pa se tako otroški teki, kot rekreativni tek, 10-ka in pol maraton. Štart zadnjih dveh je šele ob 20.15.

Tek me je takoj pritegnil. Nekaj malo drugačnega. V duhu rimskih izkopanin. Organizatorji pa oblečeni v rimske kostime.

Pa sem se prijavila. Na ta zadnjo razdaljo - polovičko. In dnevi so takooo hitro zleteli, in že je bil tukaj 24. julij. Sobota. Hladen in deževen dan. Pravo nasprotje predhodni neznosni vročini. In sem šla. Tokrat sama, samcata. Sašo se je odpeljalo na morje po Matijo, sestra je sodila na plavalni tekmi v Ravnah, Jernej pa,..., saj veste, za fatna 13-tih let se pa ja ne spodobi, da bi z mamico potoval okrog po svetu. Pa še na tekaško prireditev. Le kaj naj si tam počnem, me je vprašal, ko sem mu ponudila, da me spremlja.

Dve uri pred štartom sem parkirala na ogromnem parkirišču, dvignila štartno številko in čip, se razgledala malo naokrog (prelepa pokrajina in vse takooo urejeno), ter se zavlekla nazaj v avto. Deževalo - lilo je namreč kot iz škafa. In sploh ni kazalo, da bo tega dežja sploh še kdaj konec.

Tokrat prvič nisem in nisem bila ta-prava. Tisto pravo tekmovalno razpoloženje se kar ni hotelo naseliti v mojo notranjost. Priznam, reees sem bila utrujena. In reees mi je tokrat prvič telo vrnilo milo za drago. Ni in ni se zalaufalo. Kriza v nogah se je začutila že po prvih sedmih kilometri. V ritem sem prišla šele po prvem krogu, torej po desetih kilometrih. A glej ga hudiča, takrat pa me je zvilo v želodcu. Prvič sem doživela kako izgleda tek s skakanjem v grmovje, pa s krći v želodcu, pa ko bi lahko pospešila, pa nisem mogla, ker me je ponovno zvilo, pa je bilo treba spet v grmovje, ...., v glavnem si v začaranem krogu. Na koncu me dež sploh ni motil. V bistvu še sreča, da je deževalo, ker če bi bila takšna vročina kakor prejšnji dan,... tokrat res ne vem če bi prišla do konca.

A kljub vsemu, prišla sem do cilja in tudi domov sem se uspela pripeljati. In tek je bil fuuul lep. Večji del po gozdni poti, pa med koruzo in skozi park. In ker je bil nočni, je bila vsa trasa osvetljena z baklami. lučkami in svečami. Res prelepo. In kakšna organizicija! V nulo poštimano. Kilometrske oznake na 500 m, navijači ob celotni progi, vodnih postojank dovolj,...., ni kaj, sem navdušena!

...in, ... drago telo, sporočam ti, da bom tokrat resnično upoštevala tvoje opozorilo, te pustila par dni pri miru in ti ponudila priložnost, da se odpočiješ. Potem pa naprej. S polno paro in v duhu uživanja.





Print Friendly and PDF

petek, 23. julij 2010

OKUSNO Z DOMAČEGA VRTA

A ni fino stopiti na domači vrt, se razgledati po pridelkih in že je ideja za večerjo v tvoji glavi? In blitva je ena taka fajn rastlina, s katero sa da pričarati kar nekaj različnih jedi in okusov.

Pa poglejmo, kaj je tokrat nastalo:


RIŽOTA Z PIŠČANČJIM MESOM, BLITVO IN ČESNOM
riž, česen, olivno olje, piščančji file, blitva, začimbe, sol, poper, voda

Česen sesekljam in ga na hitro prepražim na olivnem olju. Dodam na koščke narezana piščančja prsa, ter jih popražim, da nekoliko porumenijo. Zalijem z malo vode, dodam sol, poper in začimbe po okusu (bazilika, majaron, timijan,...) in pustim kakšnih 10 min, da rahlo vre. Dodam narezano blitvo, ter kuham še nadaljnih 15 min.

Medtem po enakem postopku kot špagete skuham riž, tako da je al-dente. Riž precedim in ga zmešam z omako. Okrasim s svežim paradižnikom z vrta in postrežem.




PRIJETNO SOČNO!
Print Friendly and PDF

sreda, 21. julij 2010

RUMENO, S SONČKOM OBSIJANO, NJOKASTO

Ker je zunaj poletje, ker je toplo, ker so dnevi obsijani s soncem, ker ....

... zato sem tudi v kuhinjo pripeljala poletje in rumeno barvo. V njoke.


SKUTINI NJOKI S KORUZNIM ZDROBOM
20 dag moke, 20 dag koruznega zdroba, 50 dag skute, 1 jajce, žlička soli

Sestavine zmiksam in postavim maso za pol ure v hladilnik. Oblikujem svaljke in jih narežem na približno 2 cm dolge kose.
Njoke skuham v osoljeni vodi. Kuham jih tako dolgo, da priplavajo na površino.






SERVIRANO Z ZELENJAVNO OMAKO!
Print Friendly and PDF

torek, 20. julij 2010

KORISTNA TEKAŠKA PRAVILA


PRAVILO 01
Treniraj to za kaj treniraš To je glavno pravilo za vse različne teke. Če želiš teči na 10 km pri tempu 5 min na km potem treniraj tek v tem tempu. Najboljši rezultati se dosežejo ko se trenira v tekmovalnem tempu in v okolju ki je pričakovan na sami tekmi.

IZJEMA
Nepraktično je da vedno imitiraš določeno tekmo, posebej če je to dolgoprogaška tekma, ker to zahteva dolgotrajno okrevanje po vsakem treningu. Torej ko treniraš za specifično tekmo naj bo dolžina vedno krajša kot na tekmi sami, ali teci v istem tempu kot na tekmi samo v krajšim segmentima s pavzami vmes (intervali).

PRAVILO 02
Počakaj najmanj 2 uri po hrani

Za večino ljudi je 2 uri zadosti časa da se želodec izprazni posebej če je poln ogljikohidratov. Če ne počakaš dovolj dolgo da se hrana prebavi je večja verjetnost trebušnih krčev, napenjanja ali celo bruhanja.

IZJEMA
Verjetno lahko že po 90 minutah greš teči če si prej pojedel lahko ogljikohidratsko hrano. Po težki hrani (maščobe in proteini) boš rabil tudi več kot tri ure.

PRAVILO 03
Ogrevaj se vsaj 10 min

Vsak tek začni z 10 minutnim lahkotnim tekom, ali kombinacijo hoje in teka. Enako velja za ohlajanje po teku. Ogrevanje pripravi tvoje telo za napor tako da postopno poveča pretok krvi in poveča temperaturo v notranjosti mišic. Mnogokrat je ohlajanje (iztek) še bolj pomembno. Če se naglo ustavimo po napornem teku, lahko dobimo mišične krče, vrtoglavico, občutimo slabost in celo omedlevico.

IZJEMA
V vročih dneh rabiš manj kot 10 minut da se ogreješ.


PRAVILO 04
Ne experimentiraj s hrano ali pijačo pred ali na tekmi

Ne jej ali pij nič novega pred tekmo ali na tekmi sami, drži se tega kar poznaš in kaj ti dobro dene. Tvoj prebavni trakt se navadi določene mešanice hrane in hranilnih snovi. Ponavadi lahko spreminjaš in mešaš te snovi brez težav ampak vedi da lahko nervoza ob tekmi slabo vpliva na tvojo prebavo.

IZJEMA
Če si izčrpan je verjetno bolj smotrno, da poješ kakšno energetsko ploščico katero ne poznaš kot da nadaljuješ tek hirajoč

PRAVILO 05
Čelni veter te bo vedno bolj ustavil kot bi te hrbtni pospešil

Torej pričakuj da boš tekel počasneje ko piha. V takšnih razmerah je ključno meriti napor in ne čas. Tek vedno začni proti vetru, tako da ti piha v hrbet ko se boš vračal"

IZJEMA
Če tečeš ves čas s hrbtnim vetrom boš hitrejši.


PRAVILO 6
Par dni pred maratonom povečaj vnos živil bogatih z ogljikovim hidrati

"Carbo-loading" je postala mantra po skandinavski raziskavi leta 1967. Tekač je par dni bil na dieti potem pa se začel pitati s ogljikohitdrati tako da je pred tekmo bil nabit z njimi. Strokovnjaki sedaj pravijo da samo povečan vnos ogljikovih hidratov par dni pred tekmo ne zadostuje za teke, ki trajajo več kot dve uri.

IZJEMA
Obstaja boljša beseda za carbo-loading pred kratkimi teki in rednimi treningi. POŽREŠNOST!

PRAVILO 7
Tekači rabijo 7 let da se razvijejo

IZJEMA
Tekači na krajše proge lahko svoje najboljše dosežke vzdržujejo več kot 10 let

PRAVILO 8
Teci po levi strani ceste

Ko tečeš je boljše opazovati nasproti vozeče avtomobile kot dovoliti da te prehitevajo.

IZJEMA
Včasih je desna stran cestišča bolj varna. Recimo če tečemo proti nepreglednemu levemu ovinku na ozkem cestišču. Ali če so stavbe na levi strani cestišča.

PRAVILO 9
Tek v hrib te bo bolj upočasnil kot bi te tek v dolino pospešil

Torej lahko pričakuješ da boš imel slabši čas če ne tečeš po ravnem. Ne dobiš nazaj vso energijo ki si jo porabil da prideš na hrib ko greš dol. To je zato ker ko se spuščaš v dolino veliko energije se izgubi pri udarcu noge ob tla.

IZJEMA
Ko tečemo konstantno v dolino je tek hitrejši kot če bi bil po ravnem.

PRAVILO 10
Zamenjaj svoje tekaške copate na 650-800 km

Raje tudi prej. Kupi si novi par in rotiraj jih s starimi. Ne čakaj toliko dolgo dokler tvoj edini par ni toliko ponošen da je samo še za v smeti. Premisli o zamenjavi tekaškega copata tudi ko začutiš da nima več zadosti blaženja.

IZJEMA
Različni copati se različno obrabijo. Eni hitreje drugi počasneje. To je odvisno od tipa copat, tekačeve teže, načina kako stopamo pri teku in podlage po kateri tečemo.





Print Friendly and PDF

ponedeljek, 19. julij 2010

BOROVNIČKE V TIRMISUJU

Ne morem si pomagati, a oooobožujemo sočne sladice. Med njimi je definitivno na prvem mestu tiramisu. Kadar je sezona sadja na vrhuncu pa ga tudi izboljšamo. Z jagodami, marelicami, breskvami, ... Tokrat so bile borovnice.

BOROVNICE V TIRAMISUJU

bebi piškoti, 1/2 kg skute, 2 dl kisla smetana, 2 dl sladke smetane, vanili sladkor, borovnice, kakav za posip

Zmešam skuto, kislo smetano, v trdo stepeno sladko smetano, borovnice in vanili sladkor. Piškote pomočim v kavo ali kakav in jih zložim v model. Preko nadevam polovico skutine mase. Ponovno naložim plast piškotov in preostalo maso. Po želji posipam z kakavom in dam v hladilnik.




VSEENO KDAJ. DOPOLDAN, POPOLDAN ALI ZVEČER. VEDNO PRIJA!
Print Friendly and PDF

nedelja, 18. julij 2010

SOBOTNA KUHINJSKA DIRKA

Po dolgem času je minila sobota brez teka in brez kolesarjenja. A to ne pomeni, da sem lenarila, ali se dolgočasila ali da nisem vedela kaj naj si počnem. Ne. Udeležila sem se prav posebne dirke. Takšne na katero se ni potrebno predhodno prijaviti, na katero se ni treba peljati in za katero niso potrebne posebne priprave.

Bila je to dirka po domači kuhinji. Iiii, kaj vse je nastalo:

...kar zajetna zaloga marelične marmelade.





...nastajali so kupčki domače zelenjave.


...uuuu so bile dobre te domače borovnice. Čeprav sosedove, a sveže nabrane.


...pridno smo stiskali limono, pili limonado in skrbeli, da v tej pasji vročini ne dehidriramo.


...in tudi hladno domače mleko iz mlekomata je prav prijetna osvežitev v takšni vročini.
Print Friendly and PDF

petek, 16. julij 2010

POLETNA VEČERNA OSVEŽITEV

Mnogi od vas se v petek zvečer odpravite ven, kjer se prijetno osvežite z kozarcem hladnega piva. Sama sem si privoščila kratek večerni raztek, za osvežitev pa kozarec slastnega hladnega sadnega napitka.

...marelica in banana....



Print Friendly and PDF

četrtek, 15. julij 2010

HLADNIH 34 STOPINJ

"V tej neznosni vročini, pri 34-ih stopinjah celzija ima najverjetneje vsak svoj način ohlajanja." je rekla moderatorka na radiu, ko sem odhajala iz službe.

In tale način ohlajanja mi ni in ni dal miru. Le kako naj danes odtečem svoj tek in hkrati uživam. Priznam, v tej pasji vročini, ko je asfalt pri tleh segret tam nekje na 50 stopinj, mi tek ni ravno strašna uživancija.

Pa sem jo mahnila kar na Pohorje in odtekla v prav prijetnih temperaturah.





Alo Sebi, nekam slabo mi ti to "haraš" po Pohorju (ha, ha)! Poglej da sem našla borovničke! Tukaj je dokaz. Pa, ... se mi je mudilo po Jerneja, tako da nisem uspela vse pojest. Sem nekaj malega pustila še za tebe.



Print Friendly and PDF