Največkrat pečem kolače, mnogokrat oblikujem tudi štruco, ali pa spečem kruh v pekaču. Kadar se mi da se lotim izdelave žemljic ali kajzeric, tokrat pa sem se odločila, da naredim eno takšno zelo podolgovato štruci, ki sem jo raztegnila tako, da se je v pekač prilegla le po diagonali.
Nastal je odličen kruhek!
PODOLGOVATI RŽENI KRUH
Sestavine:
- 10 dag gladke moke
- 60 dag ržene moke
- pest mletih bučnih semen
- kocka kvasa
- žlička rjavega sladkorja
- žlička soli
- olivno olje
- cca. 3 dcl vroče vode
Moko sem vsula v skledo, na sredini naredila jamico in vanjo nadrobila kvas. Posula sem ga s sladkorjem in jamico do vrha zalila z vročo vodo. Počakala sem, da je kvas narasel, medtem sem smuknila v tekaška oblačila, nato pa sem dodala sol, olje, bučna semena in vodo, ter zmiksala maso za kruh.
Posodo sem pokrila s kuhinjsko krpo in pustila testo približno eno uro, da je naraslo. Ta čas sem izkoristila za uro rekreacije, ko pa sem se vrnila, je bilo testo že fajn visoko, tako da sem ga ponovno pregnetla in oblikovala eno tako doooolgo štruco.
Položila sem jo diagonalno na pekač obložen s peki papirjem, jo pokrila s kuhinjsko krpo in vklopila pečico na 250 stopinj. Ko se je le-ta dobro segrela, sem štruco večkrat prečno zarezala in pekač potisnila v vročo pečico. Kruh sem pekla cca. 45 minut, najprej 15 minut na 250-tih stopinjah, nato pa na 200 stopinjah.
Pečeni kruh sem postavila na rešetkasti podstavek, da se je ohladil, nato pa sem ga pospravila v vrečko in shranila za naslednji dan.
Preden se odločite za prvo uro aerobike, naredite prvi zamah v bazenu ali odigrate prvo igro tenisa, upoštevajte nekaj nasvetov za uspešen začetek:
Določite si cilje, ki naj bodo dovolj pomembni in realni
Kadar si postavljate kratkoročne cilje, denimo za en teden, je najbolje, da se osredotočite na število vadbenih enot, ki jih lahko izvedete in podobno. Dolgoročni cilji (šest ali več tednov) lahko vključujejo izboljšanje vsesplošne telesne pripravljenosti, izgubo telesne teže, povečanje števila ponovitev določene vaje in podobno. Cilje si je najbolje zapisati in jih večkrat prebrati, seveda pa spremljati tudi njihovo uresničevanje.
Spremljajte rezultate telesne dejavnosti
Lahko si omislite pisanje dnevnika, ki naj vsebuje zapise o tem, kaj ste počeli, kakšni so vaši cilji, kakšni so vaši rezultati in podobno. Tovrstno spremljanje vas lahko opomni na izpuščene dni, pa tudi na dosežene rezultate in napredovanje. Telesna dejavnost naj postane rutina oziroma del vašega vsakdana.
Izberite si dan in uro, ki najbolj ustreza vašemu urniku
Hkrati naj bosta tudi primerni izbrani telesni dejavnosti. Jutro, popoldan ali zvečer, sploh ni pomembno. Pomembno je, da vam kar najbolj ustreza.
Izberite primerno dejavnost
Nekatere so za vas bolj sprejemljive kot druge. Na hojo, tek, kolesarjenje, ... se lahko odpravite kar izpred domačih vrat, Telesne dejavnosti, ki jih lahko izvajate le daleč od doma, morda prav zaradi oddaljenosti za vas ne bodo tako zelo primerne oz. boste hitro našli izgovor, da nimate dovolj časa. Kadar morate na izbrano telesno dejavnost z vozilom ali lahko imate kakršne koli nevšečnosti, dobro premislite, ali vas ta dejavnost resnično dovolj veseli, da boste kljub temu pri njej vztrajali.
Bodite s prijatelji in se skupaj rekreirajte!
Če ste posebno družabni, razmislite o članstvu v športnem klubu. Lahko poskusite tudi z družinskimi člani, sosedi ali prijatelji.
Ne hitite!
Natančno si določite čas za telesno dejavnost in takrat pozabite na sestanke in druge dogovore, zaradi katerih bi vaše oči nenehno pogledovale na urna kazalca. Časovna stiska je največji sovražnik telesne dejavnosti in užitka, ki vam ga lahko da. Ne pozabite, da vas mora telesna dejavnost sprostiti, osvežiti in vam napolniti baterije.
Ne pretiravajte!
Najpomembnejše pravilo pri kateri koli telesni dejavnosti je zmernost in je tudi edina možnost za uspešen začetek.
Pomlad je krepko potrkala na vrata, vrt že krasi nekaj zelenjadnic, sadno drevje pa že veselo cveti. Čas bo minil en, dva, tri in že bomo ponovno vlagali svoje domače pridelke in jih spravljali za ozimnico.
V našem zmrzovalniku je ostalo še nekaj zavojčkov ribeza in hitro ga je bilo potrebno preoblikovati v nekaj dobrega.
Tokrat sem se odločila za ribezov crumble. Odlična in zelo, zelo enostavna sladica. Pa hitro je pripravljena, kar je najpomembneje.
RIBEZOV CRUMBLE
Sestavine:
- ribez
- 2 pesti ovsenih kosmičev
- 4 žlice ržene moke
- 4 žlice rjavega sladkorja
- 3 žlice masla
- 2 pesti mletih orehov
- cimet
- 1 vanili sladkor
Ribez sem odtalila in ga enakomerno razporedila po pekaču namazanem z oljem in potrosenim z drobtinami. Preko sadja sem enakomerno razporedila precej suho zmes in vseh ostalih sestavin.
Crumble sem postavila v segreto pečico in ga pekla cca. 1 uro pri 180-tih stopinjah. Počakali smo, da se nekoliko ohladi, oz. popolnoma se je ohladil, nato pa smo si ga postregli z dodatkom vanilijevega sladoleda.
Njami!
Bistvenega pomena je pripraviti se na sam odhod in si za savnanje vzeti dovolj časa. S seboj je priporočljivo vzeti: kopalni plašč, dve brisači, pribor za osebno higieno in obuvalo. V savni je izredno pomembno pravilno obnašanje, saj v njej običajno nismo sami. Prilagoditi se je potrebno okolici, bodimo mirni, tihi in se glasno ne pogovarjajmo. V savno vedno stopimo tiho in hitro, da po nepotrebnem ne hladimo prostor z ogretim zrakom. Ves čas skrbimo za ustrezno higieno s tuširanjem. Pijmo dovolj vode ali nesladkane čaje. Predvsem pa s savnanjem nikoli ne pretiravajmo.
Kako se pravilno savnamo v finski savni?
- preden vstopimo v prostor za svano, se oprhamo in dobro obrišemo
- v savni smo brez kopalnih oblek in tudi na glavi nimamo ničesar
- v savno stopimo hitro in tiho
- na izbrano mesto si položimo rjuho ali brisačo, tako preprečimo neposreden stik kože
- vročina na zgornjih klopeh je višja; izkušeni se lahko najprej usedete zgoraj in se po prvem izbruhu potu preselite na spodnjo klop. Manj izkušeni pa začnite in ostanite na spodnji oziroma srednji klopi
- najbolj se sprostimo leže, če pa to ni mogoče, noge dvignemo do višine klopi na kateri sedimo
- po približno 10-tih minutah lahko kamne polijemo z vodo in eteričnim oljem. Nastala para dodatno poživi kožo, živce in dihala
- v savni ostanimo tako dolgo, dokler se dobro počutimo. Zlasti začetniki ne pretiravajte
- zadnji dve minuti sedite vzravnano na spodnji ali srednji klopi. S tem preprečimo vrtoglavico, ko vstanemo in odidemo iz savne
- po savni takoj odidimo v prostor s svežim zrakom, globoko dihajmo in hodimo naokrog. Prostor zapustimo preden nas zazebe
- po telesu se polijmo z mrzlo vodo, lahko se poškropimo s cevjo ali gremo pod mrzlo prho
- po prvem postopku ohlajanja sedimo in pomočimo podplate v toplo vodo ali se sprostimo v bazenu. Nekateri postopek prhanja z mrzlo vodo ali odhod v ledeno mrzlo kad ponavljajo tako dolgo, da se koža preneha potiti
- nazadnje se dobro obrišemo in nekaj časa ležimo v prostoru za počitek. Izmenično ogrevanje in ohlajanje lahko po želji še ponovimo
Tele barve perlic so se kar nekako same sestavile in nastala je takšna nežna zapestnica, ki se v teh spomladanskih dneh elegantno poda na vsako roko. Zapestje prijetno zapolni in poskrbi za lep okras.
Kako se pravilno savnamo v turški savni?
- po začetnem prhanju in dobro obrisanem telesu vstopimo v prostor s paro, kjer ostanimo 10 do 15 minut ali več
- v savni smo brez kopalnih oblek in tudi na glavi nimamo ničesar
- rjuho oz. brisačo pustimo v predprostoru, v prostor s paro pa stopimo tihi in hitro
- preden sedemo na izbrano mesto si ga na hitro poškropimo
- najbolj se sprostimo leže. Če pa to ni mogoče, noge dvignemo do višine klopi na kateri sedimo
- zadnji dve minuti sedite vzravnano na spodnji ali srednji klopi. S tem preprečimo vrtoglavico, ko vstanemo in odidemo iz savne
- po savni takoj odidimo v prostor s svežim zrakom, globoko dihajmo in hodimo naokrog. Prostor zapustimo preden nas zazebe
- potem se po telesu polijmo z mrzlo vodo, lahko se poškropimo s cevjo ali gremo pod mrzlo prho
- po prvem postopku ohlajanja sedimo in pomočimo podplate v toplo vodo ali se sprostimo v bazenu. Nekateri postopek prhanja z mrzlo vodo ali odhod v ledeno mrzlo kad ponavljajo tako dolgo, da se koža preneha potiti
- nazadnje se dobro obrišemo in nekaj časa ležimo v prostoru za počitek. Izmenično ogrevanje in ohlajanje lahko po želji še ponovimo
Po savnanju se tako kot pred njim dobro oprhamo in sfrotiramo. Po potrebi uporabimo tudi ustrezno kremo za telo, zlasti za obraz. Po savnanju se priporoča počitek vsaj 20 do 25 minut. sicer pa je savnanje postopek, ki se ga je treba naučiti, ki ga je treba vzdrževati in postopno stopnjevati. Uporabljati ga je potrebno pogosteje. Odhod v savno enkrat ali dvakrat na leto samo zato, da gremo v savno, je morda nekomu prijetno, nima pa nobenega posebnega učinka na naše zdravje.
Za velikonočne praznike, če se le da in če vreme služi svojemu lepemu namenu, pobegnemo v Dalmacijo na oddih, sprostitev in počitek. ... in potem ustvarjamo velikonočne dobrote šele en teden kasneje. No, jajc ne barvamo, si pa vedno privoščimo sladki kruh in potico.
A tokrat je bila velika noč po veliki noči krepko okrnjena. Glavna kuharica, je namreč obležala z virozo in visoko vročino.
A tale sladki kruh sem le uspela pričarati:
PANETTONE PO MOJE
Sestavine:
- 600 g gladke moke
- 1 kocka kvasa
- 4 žlice rjavega sladkorja
- ščepec soli
- 100 g masla
- 4 rumenjaki
- cca. 3 dl vročega mleka
- cca. 1 dcl borovničevca
- 1 vanilijev sladkor
- limonina lupinica
Moko sem presejala v večjo skledo, vanjo naredila jamico, noter nadrobila kvas, ga posula s sladkorjem in prelila jamico z vročim mlekom. Počakala sem, da je kvas narastl, medtem pa sem pripravila naslednje sestavine:
Rumenjake sem penasto zmešala s sladkorjem, nato sem dodala stopljeno maslo, domači borovničevec (ker ruma nismo imeli) in limonino lupino, ter sestavine ponovno dobro stepla.Nato sem zmes dodala moki in kvasu ,ter umesila gladko testo.
Pokrila sem ga s krpo in počakala cca. 1 uro, da je naraslo. Testo sem razdelila na dva enaka dela in oblikovala dva hlebčka. Postavila sem jih na pekač obložen s peki papirjem, jih prekrila s krpo in počakala dobrih 30 minut, da so ponovno vzhajali. Medtem sem segrela pečico na 180 stopinj.
Ker obeh hlebčkov nismo pojedli, sem dala enega v zmrzovalnik in nas bo pričakal ta vikend. Mmmmm!
Vzajane hlebčke sem trikrat od sredine navzven zarezala in pekač postavila v pečico. Kruhke sem pekla cca. 45 minut.
Če ste bili zadnjih nekaj let zelo zaposleni in v vadbi niste namenili niti minute ali zelo malo časa, boste zagotovo menili, da trideset minut nikakor ni mogoče najti. Če je temu res tako, preverite svoje prioritete in odgovorite na naslednja vprašanja:
Je res manj pomembno dve uri tedensko nameniti svojemu telesu in zdravju, kot pa sedenju pred televizijskim sprejemnikom in spremljati program, ki vas morda celo dolgočasi?
Če lahko najdete čas za frizerja, nakupovanje, klepet po telefonu in podobno, kako potem ne morete najti nekaj časa za svoje telo in zdravje?
Ne samo, da počnemo stvari za katere menimo, da so pomembne, neprestano tratimo čas za stvari, ki sploh niso pomembne.
Glede na smernice naj bi bil minimalen prag porabe kalorij ob telesni dejavnosti 200 kalorij na dan. Če ste telesno dejavni 4-krat na teden oz. po 300 kalorij ob telesni dejavnosti, ki jih izvajate 3-krat na teden, to pomeni približno 1000 kalorij na teden. Že res, da nekaj koristi za zdravje pridobite že s porabo 500 kalorij na teden, kar pravzaprav predstavlja prehod iz popolnoma neaktivnega življenja k aktivnemu. Vendar pa resnične koristi lahko prinese poraba vsaj 1000 kalorij na teden. Za doseg optimalne ravni telesne dejavnosti pa naj bo cilj priporočeno porabo kalorij povečati vsaj na 2000, v kolikor to seveda dopuščata splošno zdravstveno stanje in telesna zmogljivost.
Za izgubo enega kilograma telesne teže je potrebno "pokuriti" kar 7000 kalorij oziroma za izgubo enega kilograma maščobnega tkiva celo 9000 kalorij.
Nekaj praktičnih primerov dejavnosti, ob katerih porabimo približno 1000 kalorij:
- 5 ur zahtevnejših gospodinjskih opravil
- 3.5 ure vrtnarjenja
- 3 ure hitre hoje
- 2.5 ure drsanja
- 2 uri smučanja
- 2 uri tenisa
- 1.5 ure teka
Seveda, pa se dejavnosti ni potrebno lotevati v paketih, temveč si jih je priporočljivo razporediti skozi ves teden in jih med seboj kombinirati. 1000 kalorij tako lahko dosežete z nekaj zahtevnejšimi gospodinjskimi opravili, z dvema ali tremi hitrimi sprehodi do trgovine in morda malo teka.
Končno so nas objele nekoliko višje temperature, tako da bomo počasi lahko tudi "vtaknili" letošnje vrtnine v zemljo.
Prekopali smo vrt. Blitva je takoooo lepa, da bomo letos jedli kar lansko in ne bomo sejali nove. Kodrasti ohrovt je bil tudi še zelo lep, a ni sodil več na vrt - romal je v hladilnik. Našli smo še par lepih korenčkov, ki so preživeli zimo in tudi trije pori so se še šopirili sredi gredice.
Vse to je romalo v hladilnik in čez en dan je nastala odlična večerja. Dušena mešana zelenjava z vrta, ki sem ji dodala čajoto iz kleti in malo "umetne" paprike in en "umetni" paradižnik za barvo.
DUŠENA MEŠANA ZELENJAVA
Sestavine:
- por
- kodrasti ohrovt
- korenje
- čajota
- paprika
- paradižnik
- olivno olje
- sol
Zelenjavo operem in narežem na kocke. Por popražim in dodam kodrasti ohrovt. Ko upade volumen ohrovta dodam ostalo zelenjavo, solim, premešam in posodo pokrijem s pokrovko. Po potrebi med dušenjem prilijem malo vode. Dušim kakšnih 10 minut in že je večerja pripravljena. No, zraven seveda paše kakšen kos domačega kruha in kos pečenega mesa ali pa tudi ne - po želji.
...in končno sem ustvarila prvo letošnjo zapestnico iz perlic. Jooj, je trajalo, a kaj ko je toooliko stvari za postorit.
Letos bodo prevladovale zapestnice vseh barv in oblik. Tale se imenuje valovi. Le kakšna bo naslednja? Leeepa!