Zadnji dve leti je krompir v naši kuhinji kar malo potonil v pozabo, pa smo ga letos ponovno obudili in ga uporabljamo nekoliko več kot prejšnja leta. Tale zloženka, na primer je zelo, zelo okusna in hitra za pripravo.
KROMPIRJEV NARASTEK Z MESOM
s poševnimi črkami so navedene sestavine, ki sem jih zamenjala ali dodala
Sestavine:
- 1 kg krompirja (5 velikih krompirjev)
- 6 dag masti (olivno olje)
- 2 žlici čebule (2 veliki čebuli)
- 50 dag mlete govedine
- 2 stroka sesekljanega česna
- 1 nariban korenček
- pelati
- sol, poper
- majaron, bazilika
Polivka:
- 1/4 l kisle smetane (pol jogurta, pol smetane)
- 2 jajci
- 2 žlici naribanega sira - parmezan
Krompir olupimo, narežemo na listke in skuhamo v osoljenem kropu. Odcedimo. Na masti (olivnem olju) prepražimo čebulo, dodamo mleto meso, česen, solimo, popramo in dušimo do mehkega. Ko je meso nekoliko podušeno, dodam naribani korenček, premešam in dodam še na koščke narezane pelate. Odišavimo z majaronom in baziliko.
Meso damo v namazan pekač, prekrijemo s krompirjem in prelijemo s polivko iz žvrkljane jajce, smetane, jogurta in sira.
Pečemo 20 minut pri 200 stopinjah.
Zakaj ima takšno ime nimam pojma. Je pa res, da je sladica enostavna za pripravo in odličnega okusa. Z lahkoto jo pripravimo tudi med tednom, pa čeprav pridemo nekoliko kasneje iz službe. Pa še brez glutena je.
SOČNO SKUTINO PECIVO ZA POŽREŠNE SOSEDE
Sestavine:
Testo:
- 3 jajca
- 6 žlic sladkorja
- 5 žlic olja
- 8 žlic koruzne moke
- 1 pecilni prašek
Nadev:
- 2 jajci
- 5 žlic sladkorja
- 500 g manj mastne skute
- 1.5 dcl manj mastnega jogurta
- 1 dcl kisle smetane
- 1 zavitek praška za vanilijev puding
Za testo jajca penasto zmešam s sladkorjem. Dodam ostale sestavine in dobro zmiksam. Maso vlijem na pomaščen in z drobtinami posipan pekač.
Za nadev prav tako jajca penasto stepem s sladkorjem in dodam preostale sestavine. Zmiksam in nadev enakomerno razporedim preko testa. Nič hudega ni, če je testo nekoliko bolj redko in skutin nadev vanj potone. V mojem primeru se to ni zgodilo. Testo je bilo gladko in dovolj kompaktno, da je nadev ostal na vrhu.
Sladico postavim v segreto pečico in jo pečem cca. 50 minut pri 180-tih stopinjah
Ohladim in po želji posujem s sladkorjem v prahu, kar pomeni, da sladkorja NE uporabim.
Avtorica recepta: ga. Vesna iz kulinarike
...PA VESELO NA DELO!
Pa smo spet pri kruhu! Še vztrajate? Pečete okusen, dišeč domači kruh? A ne? Ni časa? Oooo, kar brez izgovorov. Čas se vedno najde in peka domačega kruha ga pobere takooo minimalno.
No, tudi jaz bi se lahko elegantno izgovorila in rekla, da nimam časa. Zgodaj vstanem, v službi sem 9 ur, skoraj vsaki dan si privoščim minimalno uro teka, zvečer še tu in tam kaj ustvarim, čez leto še kdaj pa kdaj malo pokrampam po vrtu, a je kljub temu vsaki dan skuhano in redno, ampak res redno v kuhinji zadiši po svežem domačem kruhu.
Kako?
Nič lažjega. Testo zamesim, nato pa si med tem, ko vzhaja, privoščim tek ali pa pospravljanje in kuhanje. Zvečer pa, ko smo vsi doma in ko se naglica nekoliko pomiri, potisnem pekač v pečico in .... sveži kruh je ponovno med nami.
Zadnje čase redno pečem dva različna: brezglutenskega in takšnega z glutenom. Pa poglejmo:
BREZGLUTENSKI KRUH Z OREHI
Sestavine:
- 10 dag bele brezglutenske moke
- 10 dag koruzne moke
- 10 dag ajdove moke
- kocka kvasa
- žlička sladkorja
- vroča voda
- žlička soli
- žlička olja
- pest orehov
V majhno posodico nadrobim kvas, ga posujem z žličko sladkorja in prelijem z vročo vodo. Počakam, da kipne, nato pa ga prelijem v skledo z moko, soljo, oljem in orehi. Zmiksam prožno testo, ki ne mora biti kar precej mehko, ker drugače je kruh zbit in trd. Brezglutenski kruh vedno pečem v ozkem, podolgovadem pekaču, zato naj bo takšno, da ga ni možno oblikovati z rokami.
Prekrijem ga s kuhinjsko krpo in pustim, da vzhaja. Kipjeno testo premešam z kuhalnico in ga vsipam v pekač obložen s peki papirjem. Vklopim pečico (na 250 stopinj), počakam, da se segreje (medtem kruh v modelu ponovno vzhaja) in vanjo postavim pekač. Kruh pečem cca 45 minut, pri čemer temperaturo po 15-tih minutah znižam na 200 stopinj. Pečen kruhec zvrnem iz pekača na kovinsko rešetko in počakam, da se ohladi.
POLNOZRNATI KRUH Z OREHI
Sestavine:
- 30 dag polnozrnate moke
- 20 dag ržene moke
- pest orehov
- žlička sladkorja
- žlička soli
- žlička olja
- 1 dcl manj mastnega jogurta
- cca. 1.5 dcl vroče vode
V skledo vsipam moko, vanjo naredim jamico in noter nadrobim kvas. Posujem ga s sladkorjem in jamico do vrha zalijem z vročo vodo. Ko kvasec kipne, dodam sol, olje, orehe, jogurt in vodo, ter zmiksam gladko testo. Skledo prekrijem s kuhinjsko krpo in počakam, da naraste.
Vzhajano testo ročno pregnetem, oblikujem kruh poljubne oblike in ga položim na pekač obložen s peki papirjem. Kruh večkrat zarežem, pokrijem s krpo in počakam, da se segreje pečica (na 250 stopinj). Pekač postavim v segreto pečico in kruh pečem cca. 45 minut, s tem da po 15-tih minutah znižam temperaturo na 200 stopinj.
Pečen kruhec postavim na kovinsko rešetko in počakam, da se ohladi.
Že par let pletem le moške in fantovske kape, pa sem si letos rekla: "Ej, zakaj pa nebi spletla kakšne ženske? Lepe in elegantne?" In je nastala. Umazano bela z drobnimi kitkami in bisernimi gumbki.
Kot naročena za tale mraz!
Utrip srca med vadbo mora biti visok, toda ne previsok. Primeren utrip srca je ključ za krepitev srca med vadbo Raziskave so pokazale, da naj bi se utrip gibal nekje med 70 - 80 % maksimalnega srčnega utripa. Na začetku to ni obvezno , toda po tem, ko si oblikujemo program in vzdržujemo takšen utrip trikrat tedensko, približno 30 minut, si okrepimo pljuča in srce, izboljša se prekrvavitev in mišice so bolje preskrbljene s kisikom.
Obstajata dva načina izračunavanja maksimalnega srčnega utripa. Prvi je test maksimalne porabe kisika, ki je naporen vzdržljivostni test, katerega rezultati maksimalne porabe so zelo natančni.
Lahko pa si maksimalni srčni utrip izračunamo na naslednji način:
Svojo starost odštejemo od 220.
Primer: 220 - 45 (starost) = 175 maksimalni utrip srca. To pomeni, da je željeni utrip srca med obremenitvijo 175 * 70% = 122.5.
Večina treningov naj bi potekala pri okrog 70% maksimalnega srčnega utripa ali nekoliko višje. Tiste dni, ko tečemo hitreje, bo utrip narasel na 80 ali celo 90%, posledica prepogostega treniranja pri tem utripu je pretreniranost. Če je naš utrip tiste dni, ko je na programu lažji trening ali daljši tek, višji od 80%, verjetno tečemo prehitro.
Med hojo izmerimo utrip tako, d s prsti poiščemo arterijo na zapestju, pri čemer ne uporabljamo palca, ker ima ta svoj utrip.
Utrip si merimo 15 sekund in število udarcev pomnožimo s štiri, tako da dobimo utrip srca v eni minuti. Po določenem času rednega treninga bomo brez merjenja utripa vedeli kateri je naš pravi tempo. Kadar prekoračimo mejo 80% nastopi slabo počutje. Kmalu se naučimo kontrolirati utrip srca s krajšimi odmori hoje, še preden se pojavi občutek nelagodja.
No, takšni podatki o merjenju utripa so namenjeni predvsem začetnikom. Rednim tekačem se ne priporoča, da utrip srca ne uporabljajo kot merilo za določanje obremenitve pri treningu. Je pa tudi res, da je dandanes na tržišču že nič-koliko različnih merilcev srčnega utripa, ki na enostaven način prikažejo utrip srca.
Kljub temu, da je zima in da je zunaj hladno, sedaj ko to pišem celo že sneži, se ob večerih še kako prileže skleda sveže, okusne solate. Bodisi kot priloga ali pa kot samostojna jed.
MEŠANA OSVEŽILNA SOLATA
Sestavine:
- zelena solata
- stročji fižol
- koleraba
- nakaljena semena mungo fižola
- nakaljena semena čičerike
- feta sir
- sol
- bučno olje
- kis
Solato očistim, narežem in operem. Dodam feta na kocke narezan feta sir, naribano kolerabo, skuhan stročji fižol, skuhana semena čičerike in mungo fižol. Začinim s soljo, bučnim oljem in kisom ter zmešam.
SLASTNO!
Hm, ali je kdo rekel, da letos ne bo zime? Pravijo, da prihaja! In mi smo pripravljeni - zaloga kap je dopolnjena!
Iz ajde pripravljamo različne jedi. Včasih skromne, včasih razkošne, a vedno okusne. Bizeljski ajdov kolač je izvirna kulinarična posebnost Bizeljskega in okolice. Je ajdovo slano pecivo s skutinim nadevom.
Pravijo, da so ga včasih pripravljali ob težaškem delu v vinogradu, ob različnih praznikih, ob degustaciji vin za prodajo, danes pa ga ponudijo kot slan desert. Ob bizeljskem ajdovem kolaču uživa najprej oko, potem pa še jezik.
Je sladica, ki jo enostavno morate poizkusiti. Originalni recept je res slana sladica, a jaz sem sol zamenjala z majhni količino sladkorja in nastala je nepozabna sladica, ki bo sigurno ostala na našem rednem repertoarju.
POIZKUSITE, NE BO VAM ŽAL!
BIZELJSKI AJDOV KOLAČ
Sestavine:
za testo:
- 30 dag ajdove moke
- 10 dag ostre bele moke
- 1 dcl kisle smetane
- 0.75 l vode
- žlička soli
za nadev:
- 1 kg skute
- 2 jajci
- sol ali sladkor po okusu
- kisla smetana za premaz
- 5 dag masla
Ajdovo moko sem solila in poparila z vrelo vodo. Maso sem ohladila, dodala ostro moko in kislo smetano, ter zamesila testo. Razdelila sem ga na dva dela, ter vsaki del posebej razvaljala na približno 3-4 mm debeline.
Za nadev sem zmešala skuto, jajca in sladkor, ter z njim premazala vsaki razvaljani del testa. Originalni recept preko nadeva nareže koščke masla. Jaz sem ta korak izpustila. Namazano in razvaljano testo sem zvila v rolado in ga položila v pekač obložen s peki papirjem.
Kolač sem pekla dobro uro in pol. Prve pol ure na višji temperaturi 200 stopinj, nato sem temperaturo zmanjšala na 180 stopinj in tedaj sem tudi premazala kolač s kislo smetano, ter spekla do konca.
Seveda smo hoteli počakati, da se sladica ohladi, a nam ni uspelo. Prva runda je odšla v želodec vroče - vroča.